Odlev opatrovateliek z DSS bude od jesene pokračovať, komora varuje aj pred ďalšími problémami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
opatrovateľka, opatera
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Od septembra tohto roka bude pokračovať odlev pracovníkov, najmä opatrovateliek, zo zariadení sociálnych služieb. V tlačovej správe to tvrdí Komora opatrovateliek Slovenska (KOS).

Poskytovatelia sociálnych služieb majú podľa komory problémy s personálom dlhodobo. Upozorňuje na to, že počas letných mesiacov v období čerpania dovoleniek boli opatrovateľky vyťažené na viac ako 150 percent, čím sa problémy ešte znásobili a bolo veľmi náročné zostaviť služby.

K problémom s personálom pribudne na jeseň ešte aj zvyšovanie energií, ktoré sa podľa KOS bude v zariadeniach riešiť aj na úkor personálu.

Odchody za vyššími platmi

„Dlhodobo upozorňujeme na katastrofálne mzdové ohodnotenie, kde opatrovateľky často dlhodobo, niektoré aj celoživotne, pracujú za minimálnu mzdu,“ uviedla predsedníčka KOS Dana Grafiková. Návrh zvýšenia platov zdravotníkov podľa nej nepocítia zdravotné sestry v zariadeniach sociálnych služieb.

„Tie predpokladám, začnú odchádzať tam, kde budú mat vyššie platy, čiže odídu zo sociálnych služieb do nemocníc,“ varuje.

KOS je podľa jej predsedníčky vďačná za jednorazovú odmenu v sume 500 eur pre zamestnancov pracujúcich v sociálnych službách. Takáto suma však podľa nej nepokryje zdražovanie za osem mesiacov.

Podmienky vyplatenia odmien

„Vzhľadom na podmienky vyplatenia odmeny ich opäť mnohé opatrovateľky nedostanú, pretože podmienky vyplatenia sú rovnako, ako aj v predchádzajúcich odmenách naformulované ako odmena za zotrvanie u zamestnávateľa, nie odmena za prácu,“ upozorňuje šéfka KOS.

Podmienkou vyplatenia odmeny je totiž pracovný pomer u zamestnávateľa do 31. augusta tohto roka, avšak mnohé opatrovateľky podľa Grafikovej zo zariadení v lete odišli. Obáva sa tiež toho, že jednorazovú odmenu mnohí zamestnávatelia vyplatia až pred vianočnými sviatkami ako vianočné odmeny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dana Grafiková
Firmy a inštitúcie KOS Komora opatrovateliek Slovenska