OĽaNO: Za rozkradnutým zdravotníctvom a školstvom je Fico, nie my

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Foto: SITA / Marko Erd

Systematické rozkrádanie zdravotníctva neorganizovali zdravotné sestry, ale vaši najbližší ľudia z košickej zdravotníckej mafie. Úpadok školstva nespôsobili učitelia, ale vaši ministri, ktorých ste nominovali, vraví Igor Matovič.

Priamu zodpovednosť za rozkradnuté zdravotníctvo a upadajúce školstvo nesie premiér Robert Fico a nie hnutie OĽaNO-NOVA, upozornil predseda obyčajných ľudí Igor Matovič.

„Podľa pána premiéra sme zodpovední za štrajk učiteľov, ako aj za výpovede zdravotných sestier. Ale my si myslíme, že už stačilo, pán premiér. Dosť bolo klamstiev, lebo ľudia nie sú nesvojprávni, ako si to o nich vy možno myslíte. Ľudia presne vedia, kto bol osem rokov premiérom. Boli ste to vy. Systematické rozkrádanie zdravotníctva neorganizovali zdravotné sestry, ale vaši najbližší ľudia z košickej zdravotníckej mafie. Úpadok školstva nespôsobili učitelia, ale vaši ministri, ktorých ste nominovali,“ povedal vo štvrtok novinárom Matovič.

Fico sa zbavovaním zodpovednosti za rozkrádanie v zdravotníctve a úpadok v školstve podľa Matoviča správa ako „premiér zbabelec“, keď sa snaží vlastnú zodpovednosť hodiť na iných. „Iba vy ste zodpovedný, mali ste osem rokov kľúče od školstva a zdravotníctva. Len vašou vizitkou je stav týchto oblastí verejného života,“ pripomenul Ficovi Matovič.

Predseda OĽaNO je hrdý, že na kandidátke dali priestor učiteľom a lekárom, ktorí sa postavili za svoje rezorty a poukázali na rozkrádanie.

„Nie je hodné premiéra týchto ľudí systematicky a opakovane dehonestovať. Nazývať týchto ľudí agentmi, ktorí organizujú štrajky, je zbabelé a nehodné premiéra. Ja nedokážem urobiť tisíc klikov ako vy, možno desať. Ale nikdy by som neklesol tak hlboko, aby som bol takým zbabelcom, že by som vinu za stav v zdravotníctve a v školstve zvaľoval na niekoho, kto nemal absolútne žiadnu možnosť ovplyvniť tieto dva rezorty,“ zdôraznil líder obyčajných.

„Veľmi ma mrzí, že ak pán premiér nedokáže riešiť akútne problémy tejto krajiny, tak začne zvaľovať vinu na iných, prípadne začne nadávať. Pomaly si začínam na jeho slovník zvykať. Je smutné, ak premiér našej krajiny používa vulgárny slovník ako 15-ročný chlapec alebo ako kočiš. Premiér mal moc osem rokov, z toho štyri roky neobmedzenú, mohol posunúť naše školstvo a zdravotníctvo dopredu, ale nič z toho neurobil,“ konštatovala jednotka kandidátky OĽaNO Veronika Remišová.

Ján Budaj, ktorý kandiduje za OĽaNO z miesta 89, pripomenul, že zatiaľ čo v roku 2003 štrajk učiteľov považoval Fico za legitímny a oprávnený, dnes ho vníma ako sprisahanie. Fica vyzval, aby sa postavil problémom čelom aj vtedy, keď vládne, nielen keď je v opozícii.

„Nie sme za štrajkom, ale plne podporujeme požiadavky učiteľov. Všetci, ktorí máme deti, si uvedomujeme, že najlepšie veno, ktoré môžeme deťom dať, je kvalitné vzdelanie,“ uzavrel Matovič. Premiér podľa jeho slov dnes v podobe štrajku len oberá ovocie, ktoré zasial rozkrádaním a nezáujmom o rezorty zdravotníctva a školstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti