Onkologické lieky sa vlani podávali najčastejšie pri karcinóme štítnej žľazy, pacienti sa najviac liečili chemoterapiou

lieky, muž
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V minulom roku sa onkologické lieky podávali najčastejšie pri karcinóme štítnej žľazy. Informovala o tom hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá v tlačovej správe. Podaných bolo celkovo 1 130 terapeutických aplikácií rádiofarmák, z nich takmer 69 percent išlo práve pacientom s karcinómom štítnej žľazy.

Celková výška nákladov na liečivá v klinickej onkológii bola 72,5 milióna eur, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 11 percent. Najvyšší podiel tvorili náklady na cytostatiká a biologickú liečbu.

Pokles pacientok so zhubnými nádormi

Mužom bola najčastejšie predpísaná liečba žiarením pri zhubnom nádore prostaty. Išlo konkrétne o 1 355 pacientov, čo je o 14 percent viac ako v predchádzajúcom roku. K medziročnému nárastu o päť percent prišlo aj pri zhubných nádoroch priedušiek a pľúc, žiarením liečili 554 pacientov. Viac ako 14-percentný pokles nastal pri rádioterapii zhubných nádorov konečníka, ktoré riešilo 444 mužov.

Ženy boli najčastejšie vystavené rádioterapii pri zhubnom nádore prsníka, išlo o 2 641 pacientok. V tomto prípade ide tiež o medziročný pokles, a to o 3,6 percent. O 6,7 percent klesol aj počet pacientok so zhubnými nádormi tela maternice, a to na 446. Taktiež poklesol počet ožarovaných pacientok so zhubnými nádormi krčka maternice. V minulom roku ich bolo 397, čo predstavuje pokles o 6,8 percent.

Chemoterapia bola najčastejším typom liečby

V ambulanciách klinickej onkológie NCZI zaznamenalo spolu 766 422 návštev, z toho necelé tri percentá tvorili pacienti mladší ako 19 rokov. Napriek tomu, že medziročne poklesol počet návštev pacientov o 4,2 percent, zrejme z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19, počet vyšetrení onkologických pacientov stúpol o 3,7 percent.

Najčastejším typom liečby bola chemoterapia, konkrétne u takmer 80-tisíc pacientov a následne paliatívna, teda symptomatická liečba u viac ako 30-tisíc pacientov. Zdravotnícke zariadenia so zameraním na radiačnú onkológiu zaznamenali 187 989 návštev, čo predstavuje medziročný nárast o 6,6 percent.

Bolo uskutočnených 10 994 vyšetrení na simulátore, 10 037 CT skenovaní pre plánovanie rádioterapie a vypracovaných 21 626 ožarovacích plánov. Externá rádioterapia bola poskytnutá 28 408 pacientom, pričom pri vyše 63 percent pacientoch bola aplikovaná ako nenádorová terapia. Ako protinádorová kuratívna a paliatívna terapia bola využitá pri takmer 37 percent pacientoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta Sivá
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií