Opozícia Dolinkovú podozrieva z porušenia zákona, zvoláva mimoriadny zdravotnícky výbor (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TB Progresívneho Slovenska
Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 16. novembra 17:47

Opozícia zvoláva mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Dôvodom je to, že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) dve súkromné nemocnice zrejme nezákonne zaradila do siete nemocníc v rozpore so zákonom.

„Ministerka kvôli veľkým hráčom ide ohýbať zákon, a to ešte vláda ani nemá dôveru,“ povedal na tlačovej besede podpredseda zdravotníckeho výboru za Progresívne Slovensko (PS) Oskar Dvořák.

Pochybné čerpanie z plánu obnovy

Ide o bratislavskú Nemocnicu Bory, ktorú vlastní Penta a Kardiocentrum v Košiciach, ktorého vlastníkom je skupina Agel. Opoziční poslanci majú podozrenie, že šéfka rezortu zdravotníctva pri ich zaradení do siete nemocníc postupovala nezákonne.

Expert PS upozornil aj na to, že ministerka znižuje štandardy pre pôrodnice. Rozhodnutia Dolinkovej podľa Dvořáka vyvolávajú pochybnosti aj o čerpaní prostriedkov z plánu obnovy.

Zaradenie v rozpore so zákonom

Každá nemocnica, ktorá má ambíciu zaradiť sa medzi veľké univerzitné a fakultné nemocnice, musí mať v spádovom území istý počet poistencov. V Bratislave je podľa tohto kľúča podľa Dvořáka priestor iba pre jednu nemocnicu v tretej a vyššej úrovni, ktorý napĺňa Univerzitná nemocnica Bratislava. Ministerka Dolinková tam však podľa neho v rozpore so zákonom zaradila Nemocnicu Bory.

Ďalšou nezákonne zaradenou špecializovanou nemocnicou je podľa opozičných poslancov Kardiocentrum Agel, pretože vzniklo až tento rok, teda nemalo v rokoch 2019 až 2021 žiadne výkony, ktoré sú podmienkou zaradenia do siete nemocníc pri špecializovaných nemocniciach. Mimoriadne rokovanie parlamentného výboru by sa mohlo konať budúci týždeň v utorok.

Rešpektovala odporúčanie Rady

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že ministerka Dolinková pri svojom rozhodnutí rešpektovala odporúčanie Rady pre tvorbu siete.

„Na základe odporúčaní Rady pre tvorbu siete kategorizovaných nemocníc rozhodlo Ministerstvo zdravotníctva SR o zaradení zdravotníckych zariadení Nemocnice Bory a Kardiocentra Šaca Agel do siete kategorizovaných nemocníc,“ uviedli z komunikačného oddelenia rezortu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rezort zdravotníctva reagoval na doručené námietky a pri konečnom rozhodnutí sa v plnej miere držal rozhodnutí rady.

Ministerka zdravotníctva teda konala v súlade s Programovým vyhlásením, v ktorom sa Vláda SR zaviazala k odpolitizovaniu zdravotníctva, transparentnému konaniu a princípu nediskriminácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oskar DvořákZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMZ Ministerstvo zdravotníctva SRPentaPS Progresívne SlovenskoUNB Univerzitná nemocnica Bratislava