Pandémia prehĺbila zaostávanie Slovenska v oblasti zdravia a odhalila aj všetky problémy v zdravotníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, Slovensko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pandémia COVID-19 prehĺbila zaostávanie Slovenska v oblasti zdravia. Ako ďalej vyplýva z analýzy Národnej banky Slovenska, s viac ako 30-tisíc nadmernými úmrtiami patrí Slovensko ku krajinám EÚ, ktoré pandémia zasiahla najvýraznejšie.

Viac o téme: Koronavírus

Nadmerná úmrtnosť vyplývala priamo z úmrtí na COVID-19, ale pandémia mohla viesť aj k dodatočným úmrtiam nepriamo cez zníženú dostupnosť a zanedbanie zdravotnej starostlivosti.

Klesla stredná dĺžka života

Vysoké nadmerné úmrtia sa podľa analýzy národnej banky prejavili aj v poklese strednej dĺžky života v roku 2021. Tá klesla oproti roku 2019 až o tri roky.

Zaostávanie oproti EÚ 27 sa tak prehĺbilo, keď priemerný Slovák sa pri narodení dožíva 74,8 roka, čo je o 5,3 roka menej než priemerný občan EÚ.

Problémy slovenského zdravotníctva

Pandémia podčiarkla problémy slovenského zdravotného systému. Slovenské nemocnice majú oproti priemeru krajín EÚ viac lôžkových kapacít, ale všeobecný nedostatok zdravotného personálu limitoval možnosti ich využitia. Slovenské nemocnice navyše podľa analýzy trpia vysokým investičným dlhom.

Pandémia prehĺbila výzvy v oblasti personálneho a kompetenčného posilnenia všeobecných lekárov, ako aj zdravotných sestier. Výzvou je aj implementácia optimalizácie nemocničnej siete tak, aby boli naplnené ciele reformy v podobe vyššej kvality a cenovej efektivity zdravotnej starostlivosti pri zachovaní jej dostupnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska