Platy lekárov v nemocniciach sa od januára zvýšili o viac ako 6 %

lekár, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

Platy lekárov v nemocniciach sa zvýšili o vyše 6 %. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti ustanovuje, že minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára je najmenej 1,25-násobok priemernej mesačnej mzdy.

Minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára špecialistu, teda lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, je najmenej 2,30-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve.

Lekári si polepšia

Na základe uvedenej úpravy bude v roku 2020 minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára v ústavnom zdravotníckom zariadení predstavovať najmenej 1 266,25 eura. Minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára – špecialistu najmenej 2 329,90 eura.

Medziročné zvýšenie minimálnej výšky základnej zložky mzdy lekára zodpovedá medziročnému zvýšeniu priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR. Z 954 eur za rok 2017 sa platy za rok 2018 zvýšili na 1 013 eur.

Dohodnutie konkrétnej výšky základnej zložky mzdy je predmetom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania v rámci dohodovania konkrétnych podmienok odmeňovania u príslušného zamestnávateľa.

Ide len o základný plat

Základná zložka mzdy predstavuje len časť celkovej mzdy lekára. Okrem nej poskytujú zamestnávatelia lekárom aj ďalšie dohodnuté zložky miezd, ako aj zákonné nároky.

Slovensko, tak ako mnoho krajín Európskej únie, dlhodobo rieši problém nedostatku všeobecných lekárov, ale aj lekárov-špecialistov. Jedným zo spôsobov, ako lekárov motivovať, aby neodchádzali za prácou do zahraničia, sú podľa rezortu aj platové podmienky.

Na základe takzvaného mzdového automatu majú lekári pracujúci v ústavných zdravotníckych zariadeniach garantovanú minimálnu výšku základnej zložky mzdy. Známa je pod názvom platová tarifa alebo tarifný plat.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR