Pohotovostné lekárne už fungujú inak, otváracie hodiny by si mali pacienti overiť

Lekáreň
Foto: ilustračné, SITA

Pohotovostné lekárne už fungujú podľa potrieb regiónov. Od nového roku sa zmenili právne normy, ktoré upravujú oblasť lekárenskej pohotovostnej služby. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, je na dohode Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), samosprávneho kraja a lekárne, do akej hodiny a na akom mieste bude lekáreň otvorená.

Otváracie hodiny

„Ak by k dohode nedošlo, do procesu vstupujú vyššie územné celky a lekárňam nariadia pohotovostné služby tak, aby sa reflektovali potreby občanov,“ uviedla Eliášová.

Ministerstvo zdravotníctva SR odporúča, aby si pacienti v prípade potreby skontrolovali otváracie hodiny konkrétnej lekárne. Všetky potrebné informácie k pohotovostným lekárenským službám nájdu na webovej stránke konkrétneho samosprávneho kraja.

Zabezpečili najširšiu dostupnosť

Ako pre agentúru SITA uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ, od 1. januára 2020 nadobudla účinnosť novela zákona o liekoch, v zmysle ktorej sa dobrovoľná a bezplatná pohotovostná služba lekární vracia k spôsobu organizácie pred júnom 2018.

„Slovenská lekárnická komora nemá kompetenciu meniť prevádzkový čas verejných lekární,“ konštatoval. Ako dodal, v zmysle platnej legislatívy nie je zabezpečené financovanie pohotovostnej služby lekární, preto sa lekárne rozhodli na vlastné náklady zabezpečiť čo najširšiu dostupnosť v čase, ktorý bol dlhodobo vyhovujúci.

Pri akútnom zhoršení zdravotného stavu má pacient možnosť využiť rýchlu zdravotnú pomoc (RZP) alebo službu urgentného príjmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej SukeľZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLeK Slovenská Lekárnická Komora