Poľsko sa borí s piatou vlnou pandémie, prognózy hovoria o obrovských prírastkoch infikovaných

Hospital Coronavirus Emergency Department Ward: Doctors wearing Coveralls, Face Masks Treat, Cure and Save Lives of Patients. Focus on Biohazard Sign on Door, Background Blurred Out of Focus
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

V Poľsku sa začala piata vlna pandémie koronavírusu. Oznámili to tamojší zdravotnícki predstavitelia, ktorí zároveň prognózujú, že kulminovať bude v polovici februára so 60-tisíc alebo aj viac potvrdenými infekciami denne.

Prognózy sú horšie ako zlé

Námestník ministra zdravotníctva Waldemar Kraska v utorok konštatoval, že vysoko nákazlivý variant koronavírusu omikron teraz celoštátne tvorí 19 percent sekvenovaných vzoriek.

Ak sa predikcie rezortu zdravotníctva ukážu ako správne, počet infekcií v prichádzajúcej vlne by bol viac ako dvojnásobne väčší ako počas tretej vlny na jar 2021.

Zdravotnícky systém môže skolabovať

V utorok v Poľsku potvrdili 19 652 nových prípadov COVID-19 a 377 úmrtí. Kraska informoval, že 300 z týchto úmrtí bolo medzi nezaočkovanými ľuďmi.

„Ide o úmrtia, ktorým sme mohli predísť, ak by títo ľudia boli vakcinovaní,“ dodal. Zaočkovanosť v Poľsku je na úrovni 56,5 percenta, čiže podstatne nižšia ako v mnohých iných krajinách Európskej únie.

Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski pritom povedal, že existujú aj iné prognózy, ktoré rátajú s tým, že denný prírastok nových infekcií stúpne na 120-tisíc alebo aj vyššie.

„Musíme povedať, že piata vlna sa stáva realitou,“ vyjadril sa minister v pondelok. Dodal, že zdravotnícky systém čelí „riziku veľmi veľkého zaťaženia“. Ochoreniu COVID-19 doteraz v 38-miliónovom Poľsku podľahlo 102 686 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Waldemar Kraska