Poplatky v zdravotníctve by podľa poisťovne Dôvera nemali byť tabu, od Ficovej vlády má aj ďalšie očakávania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôvera
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Zdravotná poisťovňa Dôvera očakáva v tomto roku vyššiu stabilitu vo financovaní zdravotníctva. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky, je potrebných veľmi veľa zmien. Pre dobro pacientov, aj celého zdravotníckeho systému sa podľa neho musí odtabuizovať téma poplatkov v zdravotníctve.

Je potrebné vyriešiť zadlženosť nemocníc, no nielen naliatím ďalších peňazí. Musíme sa venovať aj ceste pacienta v zdravotníckom systéme,“ povedal.

Pridaná hodnota pre pacientov

Za peniaze, ktoré do zdravotníctva investujeme, musíme podľa Štepianskeho požadovať aj primerané výsledky. „Každá zvýšená platba by sa mala pretaviť do pridanej hodnoty pre pacienta či poistenca,“ zdôraznil.

Hovorca poisťovne Dôvera oceňuje, že nastupujúca vláda Roberta Fica (Smer-SD) si uvedomuje potrebu stabilného a predvídateľného financovania zdravotníctva.

Programové vyhlásenie novej vlády

„Rovnako pozitívne hodnotíme programové vyhlásenie novej vlády, ktoré v časti venovanej zdravotníctvu pomenúva problémy ako investičný dlh, kompetencie zdravotníckeho personálu, definíciu nároku pacienta, nastavenie poplatkov a doplatkov, ako aj riešenie dlhodobej starostlivosti a starostlivosti o duševné zdravie,“ uviedol.

Upozornil však na to, že ani to najlepšie programové vyhlásenie vlády situáciu v slovenskom zdravotníctve nezlepší, ak ho nepodporí adekvátny štátny rozpočet a ministerstvo nevytvorí stabilné pracovné prostredie naprieč celým sektorom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej ŠtepianskýRobert Fico
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa