- aktualizované 5. júna 17:54
Pôrodnica v Nemocnici Bory je otvorená aj pre poistenky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Na brífingu po stretnutí vedenia rezortu so zástupcami bratislavských nemocníc a zástupcami VšZP to uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič.
„Neodkladnú zdravotnú starostlivosť hradí poisťovňa v plnej výške, teda nič nestojí v ceste tomu, aby pôrody pre poistenky Všeobecnej zdravotnej poisťovne boli realizované v tomto zariadení,“ povedal.
Negatívny mediálny tlak
Do konca júla chce minister posúdiť, aký bude o tieto pôrody záujem a aké budú finančné možnosti VšZP. Ďalšie rokovanie by sa malo podľa Palkoviča uskutočniť o týždeň.
Nemocnica Bory nechce diskriminovať poistencov VšZP, ale súčasný stav je podľa Lopatku neudržateľný
Dovtedy by mala Asociácia nemocníc Slovenska a Asociácia štátnych nemocníc rokovať o tom, ako vyčleniť dostatočný objem finančných prostriedkov na zabezpečenie ústavnej zdravotnej starostlivosti v Nemocnici Bory.
„Dohodli sme sa na tom, že jedna, ani druhá strana nebude dávať klamlivé reklamy, či informácie zdieľané len jednostranne, aby sa nešírili dezinformácie, ktoré účelovo vychádzali,“ povedal Palkovič k predstaviteľom VšZP a Nemocnice Bory. Podľa neho sa tým nebude dvíhať mediálny tlak, ktorý negatívne vnímali obe strany.
Poistenci VšZP bez neistoty
Generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko zdôraznil, že je dôležité, aby poistenci štátnej zdravotnej poisťovne neboli v neistote.
„Ak pôjde rodička Všeobecnej zdravotnej poisťovne rodiť do Borov, tak my to ako neodkladnú zdravotnú starostlivosť, samozrejme, preplatíme. Chceme ubezpečiť všetkých poistencov, že je absolútne kľúčové, že budú ošetrení,“ povedal.
VšZP podľa neho postupne vyhovie všetkým žiadostiam o zazmluvnenie od predstaviteľov Nemocnice Bory, ak sa vyrieši, z akých finančných zdrojov tieto zmluvy VšZP pokryje.
Presun lekárov
Minister zdravotníctva Michal Palkovič v súvislosti s Nemocnicou Bory uviedol, že potrebuje vedieť, odkiaľ zdravotnícky personál do tejto nemocnice prichádza. „Potom sa vieme baviť s Asociáciou nemocníc Slovenska a Asociáciou štátnych nemocníc o tom, odkiaľ peniaze pre Nemocnicu Bory alokovať,“ povedal.
Do Nemocnice Bory sa totiž podľa neho presúvajú lekári nielen z bratislavských nemocníc, ale napríklad aj z nemocnice zo Skalice, či Galanty. Samotná Nemocnica Bory vo svojom stanovisku zdôraznila, že peniaze v zdravotníctve by mali sledovať cestu pacienta, nie byť naviazané na poskytovateľa.
„Dnešná situácia potvrdzuje, že Bratislava potrebuje kapacity nového pracoviska typu Bory a my sa budeme snažiť docieliť plnohodnotné zazmluvnenie aj zo strany štátnej poisťovne,“ reagovalo zdravotnícke zariadenie.
Onkologickí pacienti
V prípade pôrodov poskytne podľa stanoviska poistenkám štátnej VšZP iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť, plánovať svoj pôrod im ale v novej pôrodnici, tak ako pri súkromných poisťovniach, zatiaľ nebude umožnené.
„Oveľa naliehavejšiu situáciu vnímame pri onkologických pacientoch, ktorých stav si vyžaduje operačný výkon a hospitalizáciu. Vysoké množstvo poistencov štátnej poisťovne vyhľadáva práve tento typ zdravotnej starostlivosti na Boroch, ale my im môžeme pomôcť iba s individuálnou žiadosťou o výnimku,“ upozornila nemocnica s tým, že tento proces je administratívne náročný a veľa žiadostí VšZP už zamietlo. To podľa nej prirodzene vytvára silnú odozvu pacientskej verejnosti.
Nemocnica však odmieta akékoľvek zavádzanie pacientov alebo klamlivú reklamu voči štátnej poisťovni. „Čím skôr bude poistencom jasný plánovaný rozsah zazmluvnenej zdravotnej starostlivosti na Boroch, tým viac sa bude možné vyhnúť nedorozumeniam,“ uzavrela nemocnica.