Portugalci predbehli v podávaní vakcín všetky krajiny, majú najvyššiu mieru zaočkovanosti na svete

Koronavírus, Portugalsko, Lisabon
Foto: ilustračné, SITA/AP

Portugalsko má najvyššiu mieru zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 na svete. Informuje o tom web euronews.com s odvolaním sa na údaje portálu Our World In Data.

Viac o téme: Koronavírus

V súčasnosti je v Portugalsku úplne zaočkovaných 84,2 % z približne 10,3-miliónovej populácie, čo predstavuje najvyššiu mieru spomedzi všetkých štátov sveta. Na druhom mieste sú Spojené arabské emiráty (80,8 %) a trio najlepších dopĺňa Singapur so 77,3 % úplne zaočkovaných.

Predbehli zvyšok Európskej únie

Portugalsko je navyše výrazne vpredu pred zvyškom Európskej únie (EÚ), ktorá má podľa spomenutého portálu mieru zaočkovanosti na úrovni 61,6 %.

Krajina má na dosah cieľ v podobe 85 % a očakáva sa, že po jeho splnení uvoľní viacero opatrení prijatých na potlačenie šírenia koronavírusu. Pre porovnanie, USA majú úplne zaočkovaných 54,1 % občanov a celosvetová zaočkovanosť je na úrovni 32 %.

Nižšia miera hospitalizácií

S rastúcim počtom zaočkovaných v Portugalsku klesol počet nakazených a miera hospitalizácií najnižšie za ostatných takmer 18 mesiacov.

V stredu v Portugalsku zaznamenali 891 nových prípadov a osem úmrtí. V celej krajine bolo hospitalizovaných 426 ľudí, pričom pred týždňom to bolo 527 a 8. septembra 621 pacientov.

Vysoká zaočkovanosť aj pri iných ochoreniach

Ľudia v Portugalsku sú tradične priaznivo naklonení očkovaniam, čo uľahčilo vakcinačnú kampaň proti koronavírusu.

Zaočkovanosť proti osýpkam, mumpsu a ružienke je v Portugalsku na úrovni 95 %, čo predstavuje jedno z najvyšších čísel v rámci EÚ. V Portugalsku navyše neexistuje žiadny výrazný antivakcinačný odpor zo strany obyvateľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia