Pražská nemocnica Bulovka zistila dvoch vinníkov zámeny pacientiek, čo jednu z nich pripravilo o dieťa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri nedávnej zámene pacientiek v pražskej Fakultnej nemocnici Bulovka podľa jej zástupcov pochybili dvaja zamestnanci. Jeden z nich zostáva mimo službu, ďalší tam bude pracovať pod dozorom. Ďalšie kroky nemocnica zatiaľ nezvažuje.

Ako informuje spravodajský portál TN.cz, poškodená žena podľa predstaviteľov nemocnice reagovala na cudzie meno a podpísala ja príslušný dokument.

Dve cudzinky z Ázie

Incident sa stal 25. marca na gynekologicko-pôrodníckej klinike. Personál si zamenil dve cudzinky z Ázie. Jedna z nich prišla na kontrolu počas tehotenstva, no namiesto toho jej spravili kyretáž plánovanú pre druhú ženu. V dôsledku toho prišla o zdravé dieťa.

Riaditeľ nemocnice Jan Kvaček na tlačovej konferencii povedal, že sa žene ospravedlnili, poskytli jej psychologickú pomoc a ponúkli aj právnu pomoc.

Za incidentom je podľa jeho slov zlyhanie jednotlivcov, pričom jeden z dôvodov bola jazyková bariéra. Ľudskú chybu potvrdil aj prednosta spomenutej kliniky Michal Zikán.

„Ak niekto tú ženu omylom identifikuje chybne, to sa stať môže, tak druhý človek má aparát vrátane písomných protokolov, aby chybu odhalil,“ vysvetlil.

Zlyhal druhý krok

Poškodená pacientka bola v nemocnici tri dni pred zákrokom aj s tlmočníkom. Vtedy ju informovali, že absolvuje odber krvi.

„Pacientka bola oslovená menom, reagovala na cudzie meno vrátane pohľadu na dokumentáciu. Ďalšie veci nemôžeme oznamovať,“ povedal Zikán. Pacientka vraj aj podpísala dokument v češtine s identifikáciou inej pacientky.

„Personál, ktorý sa na tom zúčastnil, nemal z reakcií pacientky dôvod sa domnievať, že ide o niekoho iného. Ako prešla tým ďalším procesom, je stále predmetom analýzy,“ doplnil prednosta s tým, že zlyhal druhý krok, pri ktorom bolo možné chybu odhaliť.

Prípad rieši aj polícia

Mimo službu bolo pôvodne päť zamestnancov nemocnice. Boli to lekárka, sestra, administratívna pracovníčka kliniky a anesteziologička z oddelenia ARO. Piaty človek išiel mimo službu z vlastného rozhodnutia.

Prípadu sa venuje pražská polícia, ktorá je v kontakte s oboma ženami. Polícia podľa jej hovorkyne začala trestné konanie pre podozrenie s trestného činu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Zikán
Firmy a inštitúcie Fakultní Nemocnice Bulovka