Prešovský kraj spúšťa očkovanie proti koronavírusu treťou dávkou, registrácia nebude potrebná

Očkovanie proti koronavírusu
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

Prešovská župa už najbližší víkend spustí očkovanie treťou dávkou proticovidovej vakcíny. Pilotne ňou začne očkovať v sobotu 23. októbra v krajskom veľkokapacitnom centre v Prešove, a to ľudí s poruchou imunity. Podajú im vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, kraj bude treťou dávkou pre určenú skupinu ľudí pilotne očkovať v centre na v SOŠ technickej na Volgogradskej ulici v Prešove v sobotu od 8:00 do 18:00.

Ochraňujú tých najzraniteľnejších

Očkovacie tímy budú preočkovávať jednotne vakcínou od Pfizer/BioNTech, konkrétne v spoločenskej miestnosti školy v samostatných kójach, ktoré budú rozdelené na dve skupiny. V prvej budú očkovať ľudí s pozývacou SMS zo štátnej čakárne, v druhej záujemcovia bez registrácie s potvrdením diagnózy od svojho lekára, ktorým bude 3. dávka aplikovaná na počkanie,“ vysvetlil predseda PSK Milan Majerský.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uviedol, kraj má na tento deň zakontrahovaných spolu 1 200 vakcín Pfizer/BioNTech. „Spustením očkovania treťou dávkou takto proaktívne reagujeme na aktuálnu očkovaciu stratégiu a ochraňujeme tých najzraniteľnejších. Niet pochýb, že vakcína je účinná a podstatne zvyšuje šance lepšie zvládať boj s koronavírusom a dokonca bez fatálnych následkov,“ dodal Majerský.

V réžii kraja pokračuje nadchádzajúci víkend očkovanie na počkanie v obchodných centrách Eperia v Prešove a Max v Poprade. Očkovať sa bude v nedeľu 24. októbra, tentoraz v mierne skrátenom čase od 10:00 do 16:00. PSK má pre obe očkovacie miesta k dispozícii po 300 jednodávkových vakcín Janssen.

V teréne bude mobilná očkovacia jednotka

Počas pracovného týždňa je v teréne tiež mobilná očkovacia jednotka prešovskej župy. Vyrazila do Spišského Podhradia, Svitu a Lendaku, kde v spolupráci s miestnymi samosprávami preočkuje prvou dávkou Janssen spolu dve stovky záujemcov. „Kraj je pripravený spustiť preočkovanie treťou dávkou taktiež vo svojich veľkokapacitných centrách v Humennom a Poprade. Ich otvorenie bude závisieť od záujmu zo strany ľudí, ktorý je nateraz v týchto regiónoch v prípade podania tretej dávky vakcíny proti COVID-19 relatívne nízky a nenapĺňa potrebné kapacity,“ dodala Jeleňová.

Očkovanie treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu je v prvej fáze určené pre imunosuprimovaných ľudí, teda ľudí s poruchou imunity – onkologických pacientov, ľudí s oslabenou imunitou, alebo autoimunitným ochorením, ako aj pacientov na kortikoidnej liečbe, napríklad astmatikov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Majerský
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)