Preventívne prehliadky u zubára Slovákov nelákajú, vlani ju absolvovala menej ako polovica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zubný lekár, zubár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Preventívnu prehliadku u zubára v roku 2021 absolvovalo len 45 percent ľudí na Slovensku. V tlačovej správe na to upozorňuje Slovenská komora zubných lekárov (SKZL).

Vychádza pritom z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. Ošetriť chrup pritom bolo potrebné u 67 percent pacientov, u ktorých zubári vykonali preventívnu prehliadku.

Najvyššie percento prevencií

„Aj keď môžeme konštatovať, že máme najvyššie percento uskutočnených prevencií v rámci ambulantných segmentov, nemôžeme hovoriť o zdravotnom úspechu. Veríme, že nižší počet bol zapríčinený zmenou legislatívy z dôvodu pandémie,“ uviedla SKZL.

Oproti roku 2020 vzrástol v roku 2021 počet preventívnych prehliadok o 8,5 percentuálneho bodu, avšak pri porovnaní s priemerným počtom preventívnych prehliadok za roky 2015 až 2019 išlo o pokles o 15,4 percentuálneho bodu.

Ako dopadli deti?

V roku 2021 evidovali zubári vo svojich ambulanciách 36,2 tisíca päťročných detí, z toho 45,1 percenta detí bolo bez zubného kazu. Index orálneho zdravia podľa SKZL klesol v roku 2021 na najnižšiu hodnotu od roku 2009.

Ide o pomer počtu pokazených, plombovaných a extrahovaných trvalých zubov u detí v konkrétnom veku k počtu detí v systematickej starostlivosti ambulancie v tomto veku.

Dvanásťročné deti mali priemerne 1,38 trvalého zuba postihnutého kazom, zaplombovaného alebo vytrhnutého. Index orálneho zdravia u pätnásťročných mal hodnotu 2,31. Dlhodobým cieľom je, aby deti narodené v roku 2026 a neskôr boli celý život bez zubného kazu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Národné centrum zdravotníckych informáciíSKZL Slovenská komora zubných lekárov