Prezidentka Čaputová odobrila posun dôležitého nároku pacientov

PREZIDENT: Vyhlásenie k predčasným voľbám do NR SR
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti. Podľa hlavy štátu legislatíva nie je v rozpore s ústavou.

Zámer Ministerstva zdravotníctva SR oddialiť dátum vzniku nároku pacienta na poskytnutie zdravotnej starostlivosti vo vzťahu k čakacím listinám považuje za oprávnený, keďže k 1. januáru 2024 je nielen podľa rezortu, ale aj podľa nemocníc a zdravotných poisťovní, fakticky nevykonateľný.

„Aktuálna novela neruší pôvodný zámer, len posúva zavedenie tohto nároku o rok neskôr,“ zdôraznila prezidentka SR. Hlava štátu zároveň apeluje na všetky dotknuté subjekty, aby časový posun v účinnosti využili na dôslednú prípravu všetkých informačných systémov tak, aby zákonný nárok aj reálne doručil pacientom benefit v podobe zrýchlenia zdravotníckych výkonov.

Novelu schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní koncom novembra. Podľa jej pôvodného znenia mali mať pacienti od začiatku budúceho roka garantované maximálne čakacie lehoty pri približne 700 operáciách. Ak by zdravotné poisťovne tieto maximálne čakacie lehoty pre svojich poistencov nezabezpečili, museli by im preplatiť operáciu v súkromnej klinike alebo v zahraničí. Aktuálne sa nárok odsunul na 1. január 2025.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom