Prospešné účinky cícera na naše zdravie podložené faktami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prospešné účinky cícera na naše zdravie podložené faktami
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Cícer je strukovina, ktorá pre svoj vysoký obsah bielkovín predstavuje vynikajúcu náhradu mäsa. Okrem toho sa považuje za cenný zdroj minerálov a vitamínov. Tu sú prospešné účinky cícera, ktoré si treba pripomenúť.

Cícer pomáha predchádzať nedostatku železa

Táto strukovina je vynikajúcim zdrojom železa. Jedna šálka cíceru obsahuje napríklad približne 26 % odporúčanej dennej spotreby. Železo sa podieľa na tvorbe červených krviniek, ako aj na fyzickom raste, vývoji mozgu, svalovom metabolizme a ďalších aspektoch zdravia.

Ak neprijímate dostatok tejto kľúčovej minerálnej látky, naruší sa schopnosť vášho organizmu produkovať zdravé červené krvinky. Nedostatok železa sa prejavuje celkovou slabosťou, únavou a dýchavičnosťou.

Cícer tiež obsahuje vitamín C, ktorý môže pomôcť zvýšiť vstrebávanie železa v tele.

Cícer je bohatý na rastlinné bielkoviny

Cícer je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín, vďaka čomu býva výbornou potravinou pre ľudí, ktorí nejedia mäso ani živočíšne produkty. Konkrétne 1 šálka (164 gramov) poskytuje približne 14,5 gramov bielkovín, čo je porovnateľné s obsahom bielkovín v podobných potravinách, ako je čierna fazuľa a šošovica. Proteín v cíceri vás zasýti na dlhší čas a udržuje vašu chuť do jedla pod kontrolou. Pomáha preto pri chudnutí. Okrem toho posilňuje zdravie vašich kostí a svaloviny.

Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že kvalita bielkovín v cíceri býva lepšia ako v iných druhoch strukovín. Je to preto, že cícer obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny okrem metionínu.

Cícer chráni pred niektorými chronickými chorobami

Cícer môže pomôcť znížiť riziko vzniku niektorých chronických ochorení:

Choroby srdca

Cícer predstavuje skvelý zdroj niekoľkých minerálov, ako je horčík a draslík, ktoré môžu podporovať zdravie srdca tým, že pomáhajú predchádzať výskytu vysokého krvného tlaku – hlavnému rizikovému faktoru srdcových chorôb.

Okrem toho sa ukázalo, že rozpustná vláknina v cíceri znižuje triglyceridy a LDL (zlý) cholesterol, ktorých zvýšené hladiny môžu takisto zvýšiť riziko vzniku srdcových chorôb.

Rakovina

Niektoré výskumy tvrdia, že pravidelná konzumácia cíceru môže pomôcť znížiť riziko určitých typov rakoviny. Je to preto, že táto strukovina môže vo vašom tele podporovať produkciu butyrátu, mastnej kyseliny, ktorá môže znížiť zápal v bunkách hrubého čreva, čím môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva.

Okrem toho cícer obsahuje saponíny. Ide o rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť zabrániť rozvoju určitých druhov rakoviny.

Diabetes 2. typu

Cícer môže pomôcť pri prevencii a liečbe cukrovky vďaka svojim účinkom na reguláciu krvného cukru. Vláknina a bielkoviny v cíceri pomáhajú zastaviť príliš rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi po jedle, čo je dôležitý faktor pri liečbe cukrovky.

Podporuje zdravie mozgu

Táto zdravá strukovina predstavuje výborný zdroj cholínu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri správnej funkcii mozgu. Cholín je živina, ktorá býva potrebná najmä na produkciu špecifických neurotransmiterov, ktoré pôsobia ako chemickí poslovia pre nervové bunky vášho tela. Cícer tiež obsahuje výdatnú dávku horčíka, kľúčového minerálu pre nervové funkcie.

Cícer je lacný a chutný

Cícer sa dá pripravovať na mnoho spôsobov. Má všestranné využitie a je pomerne lacný. Navyše si ho môžete dopestovať vo vlastnej záhrade a tešiť sa z vlastnej úrody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať