Šiesti obvodní lekári v Púchove sú v karanténe, u jedného potvrdili koronavírus

Stetoskop
Foto: Thinkstock

Z ôsmich obvodných ambulancií všeobecných praktických lekárov pre dospelých sídliacich v budove púchovskej Polikliniky Zdravie fungujú len dve.

Šiesti lekári sú totiž v nútenej karanténe po tom, čo u jedného z nich testy potvrdili nákazu koronavírusom.

Ako agentúru SITA informovala Elena Štefíková z Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), šesticu lekárov dočasne zastúpia ich dvaja kolegovia v Zdraví, ale tiež obvodní lekári v závodnom stredisku Matador a v neďalekých Lednických Rovniach.

Lekár s koronavírusom neordinuje od 18. marca

Nakazený lekár neordinuje od 18. marca. O dva dni nato mu potvrdili ochorenie COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) bol v úzkom kontakte s osobou s cestovateľskou anamnézou. Býva síce v Považskej Bystrici, ale ordinuje v Púchove a minulý týždeň prišiel do kontaktu so svojimi kolegami.

Hneď bolo začaté epidemiologické vyšetrovanie úzkych kontaktov a telefonicky im bola nariadená povinná karanténa. Úzkymi kontaktmi sú zdravotnícki pracovníci, ktorí budú laboratórne diagnostikovaní v zmysle platného usmernenia hlavného hygienika,“ uviedla k prípadu Renáta Beníková z RÚVZ Považská Bystrica.

Budovu polikliniky dôkladne vydezinfikovali

Jedným z nariadených opatrení regionálneho hygienika bola aj dezinfekcia celej budovy púchovskej polikliniky.

Podľa zástupcu NsP Zdravie Rastislava Pagáča sa poliklinika dezinfikuje každodenne. Navyše, 20. marca prešla špeciálnou externou dezinfekciou s použitím prípravkov určených konkrétne na dezinfekciu koronavírusu.

Od 23. marca budú Poliklinika Zdravie a ordinácie fungovať v štandardných ordinačných hodinách lekárov tak, aby bola zabezpečená základná a nevyhnutná zdravotná starostlivosť o obyvateľov mesta a jeho okolia,“ vyhlásil Pagáč.

Lekári v karanténe podstúpia testy v najbližších dňoch

Hroziaci kolaps zdravotnej starostlivosti sa podarilo v priebehu víkendu odvrátiť dohodou s ostatnými obvodnými lekármi, ktorí neprišli do kontaktu s nakazeným kolegom.

Šiestich lekárov budú z dôvodu karantény nariadenej RÚVZ do 31. marca zastupovať ďalší štyria poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Z toho dvaja priamo v budove Zdravia a po jednom v závodnom zdravotnom stredisku Matador a v zdravotnom stredisku Lednické Rovne. Vzhľadom na súčasnú situáciu prosíme pacientov, aby lekárov kontaktovali len v nevyhnutnom prípade, a to najskôr telefonicky a následne postupovali podľa ich pokynov,“ priblížila vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Štefíková.

Zdravotnícki pracovníci, ktorí sú momentálne v karanténe, by mali podstúpiť test na koronavírus v priebehu dneška, prípadne utorka. Podľa príslušnej metodiky totiž môžu byť tieto osoby testované najskôr po šiestich dňoch od úzkeho kontaktu s infikovanou osobou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena ŠtefíkováRastislav Pagáč
Firmy a inštitúcie Poliklinika Zdravie PúchovTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)