Seniorov je na Slovensku zaočkovaných najviac. Stále je to však príliš málo na to, aby ich neohrozila tretia vlna pandémie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, COVID 19
Zdravotnícky personál ošetruje pacienta s ochorením COVID-19 v Nemocnici Malacky. Foto: archívne, SITA/Nemocnica Malacky

K dosiahnutiu aspoň 60-percentnej zaočkovanosti, ktorá je cieľom Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19, nám na Slovensku stále chýba 2 083 761 podaných dávok. V Čakárni pritom na termín čaká už iba 67-tisíc ľudí.

Napriek tomu, že vo vekovej kategórii 70 až 79 rokov dosahujeme zaočkovanosť 65 percent, v kategórii od 60 do 69 rokov len 58 percent a v kategórii nad 80 rokov dokonca iba 49 percent. To je podľa odborníkov veľmi málo.

Pri tretej vlne, ktorej príchod na jeseň potvrdila už aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa analytikov projektu Dáta bez pátosu budeme musieť počítať opäť s vysokým počtom úmrtí hlavne spomedzi seniorov.

600 hospitalizovaných

Vyplýva to z doteraz zozbieraných dát. Aj v čase, kedy je epidemiologická situácia na Slovensku stabilizovaná, do nemocníc prichádza stále približne rovnaké množstvo pacientov vo vekovej kategórii nad 60 rokov.

„Pre nemocnice žiadny veľký problém, ale vozia ich. Za posledný týždeň 100, pred týždňom tiež 100, pred dvoma týždňami 150, pred mesiacom 300. Žiadna veľká sláva v poklese. Spolu za mesiac takmer 600,“ uvádzajú matematici.

Deti do 15 rokov museli za posledný mesiac hospitalizovať dve a rýchlu zdravotnú pomoc muselo vyhľadať 44 mladých ľudí do 30 rokov. Vo vekovej kategórii od 30 do 60 rokov počas posledných štyroch týždňov hospitalizovali najviac ľudí.

Bolo to celkovo 250, no ako pripomínajú analytici, ich počet klesá výrazne. Tento týždeň ich bolo len 38, pričom pred mesiacom ešte 180. Dôvod klesajúceho vývoja vidia Dáta bez pátosu práve v očkovaní.

111 mŕtvych

Aj keď medzi staršími ročníkmi je zaočkovaných percentuálne najviac ľudí, je medzi nimi aj najvyššia úmrtnosť, a to zhruba 15 percent, ako upozorňujú matematici na sociálnej sieti. Za jún ich zomrelo až 111. Aké je riešenie?

„Riešenie pre tých 100 seniorov nad 60 rokov, ktorí si to každý týždeň aj v lete zamieria do nemocnice a z ktorých sa domov vráti 85 sa volá https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia,“ vyzývajú Dáta bez pátosu.

Pripomínajú tiež, že zatiaľ iný spôsob, ako sa efektívne ochrániť pred ochorením COVID-19 neexistuje a aj keď je určité percento tých, ktorí sa zaočkovať nemôžu, stále ich vakcínu príliš veľa odmieta.

„Zatiaľ si 40 percent alebo 4 z 10 dôchodcov myslí, že to dajú. Za posledný mesiac z 1 250 000 ich to 600 nedalo, a to je jeden z dvetisíc (u seniorov nad 80 rokov to bol jeden zo 700). Mesačne. Toľko dáta od nás Pátosákov,“ dodávajú na záver.

Finančná motivácia

Ministerstvo zdravotníctva SR dúfa, že mobilné očkovacie tímy a spustenie vakcinácie u všeobecných lekárov a pediatrov by mohli situáciu, ktorá je zlá najmä na strednom a východnom Slovensku, zlepšiť.

V posledných dňoch sa hovorí aj o finančnej motivácii, lekár Milan Kulkovský, primár Interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica, si však nemyslí, že to je správna cesta.

„Prirovnanie to bude hlúpe, no budeme takto v budúcnosti finančne motivovať aj tých, ktorí pijú alkohol, fajčia, sú obézni, nehýbu sa, aby zmenili svoj životný štýl,“ pýta sa na sociálnej sieti.

Motiváciou by mal byť podľa neho ochranný efekt vakcíny, čo znamená, že v prípade zhoršovania epidemiologickej situácie by pre zaočkovaných neplatila väčšina opatrení. Podobne rozmýšľa aj minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

S odborníkmi z Pandemickej komisie Vlády SR sa však o tom neradil. Nie je preto jasné, či zaočkovaných nejaké výhody reálne čakajú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan KulkovskýVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Dáta bez pátosuNsP Nemocnica s poliklinikou Považská BystricaPandemická komisia vlády SRWHO Svetová zdravotnícka organizácia