Tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu dostanú ďalší Slováci, príde im SMS s prideleným PIN kódom

Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Registrácia na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je už sprístupnená každému vo veku nad 55 rokov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová v tlačovej správe.

O možnosti podania tretej dávky sú ľudia v tejto vekovej kategórii, ktorým od podania druhej dávky uplynulo šesť mesiacov, informovaní iniciačnou SMS s prideleným PIN kódom.

Najskôr po šiestich mesiacoch od druhej dávky

Žiadatelia sa tiež môžu registrovať na stránke www.korona.gov.sk, kde im bude pridelený termín v nimi vybranom okrese.

Viac o téme: Koronavírus

Aj pri registrácii na očkovanie, aj pri očkovaní bez registrácie platí, že imunokompromitovaní pacienti, teda ľudia so zníženou imunitou, môžu dostať tretiu dávku vakcíny najskôr po štyroch týždňoch od podania druhej dávky, pričom sa vyžaduje odporúčanie od lekára. Všetci ostatní môžu tretiu dávku očkovacej látky dostať najskôr šesť mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny.

Tretia dávka sa pritom imunokompromitovaným pacientom odporúča aj v prípade prekonania ochorenia COVID-19. „Naopak, pre všetkých ostatných plne očkovaných ľudí sa podanie tretej dávky neodporúča vzhľadom na to, že prekonanie ochorenia COVID-19 u nich pôsobí ako tretia, posilňujúca dávka. Ak však takýto človek podanie tretej dávky požaduje, bude mu to umožnené,” uviedla Eliášová.

Očkovanie aj bez registrácie

Očkovaní vakcínou Vaxzevria od výrobcu AstraZeneca, ako aj vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, dostanú ako tretiu dávku vakcínu Comirnaty.

Očkovaní, ktorým boli aplikované prvé dve dávky vakcíny Spikevax od spoločnosti Moderna, dostanú tretiu dávku tej istej očkovacej látky od toho istého výrobcu. Treťou, respektíve druhou dávkou imunokompromitovaných pacientov očkovaných Sputnikom V a jednodávkovou vakcínou Janssen, bude vakcína takisto Comirnaty.

Záujemcovia o tretiu dávku majú možnosť nechať sa zaočkovať aj bez predchádzajúcej registrácie, stačí ak sa vo vakcinačnom centre preukážu platným Digitálnym COVID preukazom Európskej únie. Pracovník vakcinačného centra overí podmienky uplynutia stanoveného časového obdobia od podania druhej dávky.

Ministerstvo však odporúča každému záujemcovi o podanie tretej dávky registráciu, ktorá mu zabezpečí a garantuje termín a podanie vakcíny. Miesta a termíny očkovania bez registrácie zverejňuje rezort každý týždeň svojej oficiálnej stránke https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR