Špeciálny očkovací deň proti vírusu HPV v Trnavskom kraji, prihlásilo sa viac ako 100 záujemcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HPV
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Trnavský samosprávny kraj zorganizoval v sobotu špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV, ktorým zároveň podporil kampaň zameranú na prevenciu pred onkologickými ochoreniami u oboch pohlaví.

Očkovanie v troch mestách

Dobrovoľné očkovanie prebiehalo v pediatrických ambulanciách v Dunajskej Strede, Trnave a v Skalici. Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča sa cez špeciálny formulár na toto očkovanie prihlásilo viac ako 100 záujemcov, z toho v Trnave 60, v Dunajskej Strede 24 a v Skalici 20.

Keďže očkovacia schéma je podľa veku dvoj- alebo trojdávková, kraj zorganizuje aj následné preočkovanie. Viskupič chce prostredníctvom združenia SK8 iniciovať, aby sa do očkovacej kampane zapojil každý samosprávny kraj na Slovensku.

Chránenie pred rakovinou

Vírus HPV (papilomavírus) podľa hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Eleny Prokopovej spôsobuje rakovinu krčka maternice, rakovinu konečníka, hrtanu, dutiny ústnej, ale aj niektoré nerakovinové ochorenia.

„Pokiaľ budeme jedinca chrániť očkovaním, tak je 80- až 90-percentná pravdepodobnosť, že rakoviny tohto typu zaočkovaný človek nedostane. A to je pre mňa absolútne prevratná vec, keď môžeme jednoznačne povedať, že ak sa chrániš pred papilomavírusom očkovaním, nebudeš mať rakovinu,“ povedala.

Pripomenula, že na Slovensku každý rok zomiera len na rakovinu krčka maternice 200 žien, ďalších 600 každý rok ochorie.

Deti oboch pohlaví vo veku 12 rokov majú podľa Prokopovej očkovanie proti papilomavírusu plne hradené zdravotnými poisťovňami, deťom nad 12 rokov hradia poisťovne časť ceny, dospelí si ho obvykle hradia sami. Vakcína je v lekárňach bežne dostupná.

Preplácanie aj starším ako 12 rokov

Očkovaciu kampaň trnavskej župy proti vírusu HPV ocenil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič, podľa ktorého by prevencia pred onkologickými ochoreniami mala v preventívnych programoch dominovať.

Ministerstvo zdravotníctva sa podľa neho snaží dosiahnuť, aby sa preplácanie očkovania proti HPV vírusu posunulo z terajšej hranice aj do vyšších vekových kategórií, čo by uľahčilo prevenciu.

Očkovaciu kampaň Trnavského samosprávneho kraja podporili aj organizácie Liga proti rakovine a Nie rakovine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena ProkopováJozef ViskupičMichal Palkovič
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovineNie rakovineTTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)