Spev môže mať na ľudské zdravie blahodarné účinky a najmä dokáže zmierniť nepríjemné dôsledky starnutia, zlepšiť funkcie mozgu a prispieť k liečbe afázie.
Ak sa opýtate kohokoľvek, kto spieva v zbore, prečo to robí, jeho najčastejšou odpoveďou je, že sa cíti počas tejto činnosti dobre. Tím fínskych neurovedcov a klinických psychológov z Helsinskej univerzity verí, že tieto výhody by sa mohli rozšíriť na zlepšenie funkcie mozgu a liečbu afázie.
„Vieme veľa o spracovaní reči, ale nie veľa o speve. Skúmame, ako môžu byť rôzne funkcie súvisiace so spevom zachované pri mnohých neurologických ochoreniach,“ hovorí vedúci výskumník, Teppo Särkämö.
Pre ľudí s afáziou, stavom, ktorý vážne zhoršuje komunikáciu a je bežne spôsobený mŕtvicou, môže byť komunikácia takmer nemožná. Takýto človek nedokáže vysloviť správne slová. Napriek tomu pomocou techniky známej ako „terapia melodickou intonáciou“ – pri ktorej sú ľudia požiadaní, aby spievali každú vetu namiesto toho, aby ju hovorili –neuveriteľne často nájdu hlas.
Koordinátor projektu PREMUS, prof. Särkämö a jeho tím, používajú podobné metódy, aby zistili, ako sa dá využiť spev pri rehabilitácii afázie a zabráneniu poklesu kognitívnych funkcií mozgu.
Na tú správnu nôtu
Štúdia PREMUS spolupracuje s miestnou organizáciou pre afáziu v Helsinkách a zúčastňuje sa jej približne 25 pacientov s afáziou, ktorí spolu s rodinnými príslušníkmi tvoria spevácky zbor. Výsledky sú viac ako prekvapujúce. „Cieľom našej práce je pomôcť pacientom s afáziou znovu komunikovať . Hľadáme spôsoby, ako využiť spev ako nástroj na trénovanie tvorby reči. Vďaka speváckym zborom vidíme, ako sa tento nástroj premieta do každodenného života ľudí ako dôležitý komunikačný nástroj,“ hovorí Särkämö.
Počas výskumu tím vykonal rozsiahle skenovanie mozgu pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI) a porovnal reakcie mladých ľudí, ľudí v strednom veku a starších ľudí, ktorí sa zúčastňujú speváckeho zboru, aby pochopili, prečo je spev taký dôležitý v rôznych fázach života. Ich výsledky naznačujú, že ako starneme, mozgové siete zapojené do spevu podstupujú menej zmien ako tie, ktoré spracúvajú reč, čo naznačuje, že spev pomáha spomaliť starnutie a jeho negatívne dôsledky.
Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby
Ich štúdie tiež naznačujú, že je kľúčové aktívne sa venovať spevu, na rozdiel napríklad od počúvania zborovej hudby. „Keď spievate, zapájate sa do frontálneho a parietálneho systému v mozgu, kde regulujete svoje vlastné správanie a využívate viac svojich motorických a kognitívnych zdrojov, pokiaľ ide o ovládanie hlasu a výkonné funkcie,“ hovorí Särkämö.
Prvé výsledky longitudinálnej štúdie, ktorá porovnávala neurokognitívne fungovanie medzi členmi seniorských zborov a zdravými staršími dospelými (ktorí nespievajú), ukázali pozitívne účinky spevu na kognitívne a sluchové fungovanie a dôležitosť sociálnej interakcie, ktorú prináša, čo môže pomôcť oddialiť nástup demencie.
Zboroví speváci majú zdravší život
Členovia zboru dosahovali lepšie výsledky v neuropsychologických testoch, uvádzali menej kognitívnych ťažkostí a mali vyššiu sociálnu integráciu. Merania elektroencefalogramu tých istých skupín naznačujú, že zboroví speváci mali pokročilejšie schopnosti sluchového spracovania na vyššej úrovni, najmä pokiaľ ide o kombinovanie informácií o výške tónu a polohe vo frontotemporálnych oblastiach mozgu, čo Särkämö pripisuje zložitosti zvukového prostredia v zborovom speve.
Cieľom štúdie je tiež použiť zistené poznatky aj na pacientov s diagnózou Alzheimerovej choroby a vyvinúť rozsiahlu klinickú skúšku na testovanie účinku. Výzva však bude pri Alzheimerovej chorobe pravdepodobne iná: zatiaľ čo pacienti si možno pamätajú piesne zo svojej minulosti, Särkämö si nie je istý, do akej miery sa dokážu naučiť a udržať si nové texty.
„Je to všetko o snahe stimulovať zostávajúce siete v mozgu. Veríme, že spev by mohol pomôcť získať späť niektoré z týchto funkcií, ale samozrejme pri Alzheimerovej chorobe ide o rozsiahlu, progresívnu poruchu, takže je potrebné získať viac času a pokúsiť sa spomaliť už prebiehajúci vzorec poklesu,“ hovorí koordinátor projektu PREMUS. Podľa vedca je mozog ako sval: „Ak ho trénujete, budete fit. Ak na spievanie používate mozog, ide o zapamätanie si textov piesní. Samozrejme, existujú aj iné spôsoby tréningu mozgu, ale spev je veľmi dobrým príkladom toho, ako môžete prispieť k zlepšeniu funkcie mozgu.“
Výskum, ktorý je predmetom tohto článku, bol financovaný zo zdrojov EÚ. Tento materiál bol pôvodne publikovaný v magazíne EÚ pre výskum a inovácie Horizon.