Takmer milión Slovákov má problém s duševným zdravím. No len tretina z nich vyhľadá pomoc

Panic attack in public place. Woman having panic disorder in city. Psychology, solitude, fear or mental health problems concept.
Ľudia sa obávajú kontaktovať odborníkov, pretože sa boja odsúdenia. Foto: ilustračné, Gettyimages.com


Posledné dva roky väčšinu ľudí doslova uzamkli v ich domovoch. Nestálosť prostredia a neustále zmeny, ktoré dominovali vo väčšine oblastí života, sa odzrkadlili na postupne zhoršujúcom sa duševnom zdraví celej spoločnosti. Viac ako pol milióna ľudí na Slovensku stále váha s vyhľadaním pomoci a riešením svojich duševných problémov.

Obavy z odsúdenia

Väčšina z nich sa bojí vyjsť so svojimi strachmi či osamelosťou na povrch. Bojujú sami so sebou a boja sa, že budú súdení. A tí, ktorí sa na tento krok odhodlali, sa stretli s nemilým prekvapením. Prvé termíny u už tak vyťažených odborníkov dostali o jeden až tri mesiace.

S týmito dvoma hlavnými problémami sa rozhodol bojovať portál Eustacio. Pomocou svojej stránky oboznamuje ľudí o najčastejších problémoch v oblasti duševného zdravia, ich prejavmi, príznakmi a dôsledkami, čím poskytuje základný návod na riešenie takýchto situácií.

Ďalšou osvetou na sociálnych sieťach, ale aj v spolupráci s Union zdravotnou poisťovňou, známymi osobnosťami a odborníkmi detabuizuje tému vyhľadania pomoci v oblasti duševného zdravia.

Odborníci sú preťažení

Druhým problémom je dnes samotná dostupnosť odborníkov. Portál Eustacio je zároveň miestom, ktoré sprostredkúva poradenstvo v oblasti duševného zdravia Online. Klient sa tak môže konzultantovi zveriť so svojimi ťažkosťami z miesta, kde sa cíti bezpečne.

Nemusí nikam cestovať a súčasne má prístup k odborníkom z celého Slovenska. Môže s nimi komunikovať cez audio, video, alebo chat. Táto komunikácia je zabezpečená, nedá sa nahrávať a okrem klienta a konzultanta k jej obsahu nemá nikto prístup.

Týmto spôsobom garantuje ľuďom nielen voľný termín už o 24 hodín, ale aj maximálnu mieru ochrany a anonymity, ak ju človek potrebuje. Rovnako aj tým, že k registrácii klientovi postačí iba e-mail.

„Každá cesta začína prvým krokom. Vieme, že najťažšie je urobiť práve ten prvý a práve preto sme vytvorili Eustacio. Sme tu pre každého človeka, ktorý potrebuje pomoc a odhodlá sa ju vyhľadať,“ uviedla produktová manažérka Eustacio Kristína Kleinová.

Je online terapia rovnako účinná?

Mnohé odborné štúdie dokazujú, že áno. A potvrdzuje to aj prax. Portál Eustacio funguje od júla 2021, odkedy služby jeho odborníkov využilo niekoľko stoviek klientov.

Ich spokojnosť sa odzrkadľuje aj na desiatkach pozitívnych recenzií, uvádzame jednu z nich: „Ďakujem za veľmi povzbudivú konzultáciu. Oceňujem ľudský a priamočiary prístup. Psychológ mi už počas prvého rozhovoru pomohol identifikovať problémy a odporučil konkrétne riešenia na praktické situácie.

Kleinová potvrdzuje pozitívnu spätnú väzbu od mnohých klientov. „Uplynulý polrok nás naučil veľmi veľa. Zistili sme, s čím ľudia skutočne zápasia. Mnohé ich problémy sú späté so zamestnaním, prácou alebo vzťahmi na pracovisku. Preto sme sa od tohto roka rozhodli rozšíriť naše riešenie aj pre firmy a ich zamestnancov ponukami na mieru. Portál Eustacio odteraz slúži úplne všetkým a zároveň dokáže ku každej potrebe pristúpiť individuálne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kristína Kleinová
Firmy a inštitúcie EustacioUnion zdravotná poisťovňa