Ukrajinské zdravotné sestry budú môcť rýchlejšie nastúpiť do ambulancií a nemocníc na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotné sestry a pôrodné asistentky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rezort zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom školstva zefektívňuje podmienky na uznávanie vysokoškolského vzdelania ukrajinských sestier na Slovensku. Zmeny prinesú jednoduchšie zapojenie sestier z Ukrajiny do zdravotníckeho systému na Slovensku a pomôžu tak zvýšiť počet sestier. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo v tlačovej správe.

„Rozhodli sme sa prijať opatrenia, ktoré umožnia ukrajinským sestrám rýchlejšie a jednoduchšie dosiahnuť uznanie vzdelania a nastúpiť do ambulancií a nemocníc. Ukrajinské sestry sa tak v prípade záujmu môžu dostať rýchlejšie k pacientom, využiť svoje vzdelanie i skúsenosti a posilniť tak slovenské zdravotníctvo,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Skúšku zabezpečí SZU v Bratislave

Sestry s bakalárskym vzdelaním z Ukrajiny zašlú potrebné doklady na ministerstvo školstva, ktoré do dvoch mesiacov rozhodne o uložení skúšky spôsobilosti.

Skúšku, ktorá pozostáva z praktickej časti, zabezpečí Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave (SZU).

Žiadateľ absolvuje odbornú klinickú prax na rôznych oddeleniach v nemocniciach. Následne SZU zašle protokol o absolvovaní skúšky spôsobilosti rezortu školstva a to do mesiaca vydá rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní.

Možnosť ďalšieho vzdelávania

Nasleduje doplňujúca skúška na SZU, ktorú záujemcovia absolvujú v slovenskom jazyku písomnou a ústnou formou.

Bude to možné aj bez absolvovania dočasnej odbornej stáže u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Žiadateľ po úspešnej doplňujúcej skúške požiada o uznanie odbornej kvalifikácie ministerstvo školstva, ktoré rozhodne do jedného mesiaca.

Následne môžu žiadatelia vykonávať povolanie sestry a dostanú aj možnosť pokračovať v magisterskom štúdiu v odbore ošetrovateľstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Palkovič
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSZU Slovenská zdravotnícka univerzita