V Nemocnici Košice-Šaca vykonali unikátnu operáciu zápästia pomocou 3D plánovania v grafických programoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
plastický chirurg, doktor
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Pacient v Košiciach absolvoval ako prvý nový typ operácie vďaka 3D plánovaniu v grafických programoch.

Unikátna operácia prebehla v Nemocnici Agel Košice-Šaca pod vedením primára Jednodňovej zdravotnej starostlivosti MUDr. Tomáša Ševčíka, MPH.

Korekcia sa robila od oka

„Pacient utrpel pred rokom infarkt myokardu a súbežne aj zložitú zlomeninu dolného konca vretennej kosti. Keďže jeho stav bol komplikovaný, nebola možná ani odložená operácia zápästia. Pri hojení sa postupne rozvinula zložitá deformita vretennej kosti – posun vo všetkých troch rovinách,“ uviedol primár, ktorý zároveň dodal, že ešte aj donedávna sa takéto stavy riešili operáciou, počas ktorej sa kosť prepílila a narovnala.

Korekcia sa však robila len takpovediac od oka, a to pomocou posúdenia predoperačnej RTG snímky.

Presnosť je výrazne lepšia

„V publikovaných štúdiách vychádzala takáto korekcia na približne 80 percent, oproti zdravému zápästiu. Rozvoj techniky a počítačových technológií nám však už aj na Slovensku umožnili nový typ výkonu, a to korekciu kostnej deformity pomocou 3D plánovania v špeciálnych grafických programoch. Samotná operácia sa vykoná už v programe, kosť sa virtuálne prereže a narovná podľa zdravého zápästia. Následne sa na kosť primodeluje naskenovaná dlaha a skrutky, ktoré sa použijú pri skutočnom výkone,“ vysvetlil ortopéd.

„Spomínaným postupom vieme docieliť presnú korekciu, presné umiestnenie implantátu aj rozmery skrutiek. Na záver obdržíme od firmy 3D maketu napravenej kosti, rezaciu a vŕtaciu šablónu, ktoré si vysterilizujeme a použijeme pri operácii. Celkovo nám táto technológia pomáha skrátiť operačný výkon približne na polovicu a výrazne zlepšuje presnosť korekcie,“ dodal na záver MUDr. Tomáš Ševčík, MPH z Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny, ktorá je vďaka spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach a spoločnosťou Biomedical Engeneering s.r.o. Košice aktuálne jediným ortopedickým pracoviskom na Slovensku, ktoré má možnosť takýto postup pri korekcii deformít využívať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nemocnica Košice - Šaca