Trnavská župa ponúka všeobecným lekárom štedré dotácie, chce tak vyriešiť patovú situáciu v kraji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Všeobecný lekár
Trnavská župa podporí všeobecných lekárov dotáciami v celkovej výške 200-tisíc eur. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Trnavský samosprávny kraj otvoril druhý rok po sebe dotačnú výzvu, ktorá je zameraná na rozvoj zdravotníctva na jeho území. Župa týmto spôsobom reaguje na nedostatok všeobecných lekárov pre deti i dospelých. Cieľom dotačnej výzvy je zvýšenie motivácie nových lekárov, aby dlhodobo poskytovali zdravotnú starostlivosť v Trnavskom kraji.

Lekári v dôchodkovom veku

Do výzvy sa môžu zapojiť v piatich kategóriách podľa zaradenia a potreby. Žiadateľmi môžu byť právnické osoby alebo fyzické osoby a aj podnikatelia, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť na území kraja. Žiadosti o dotácie je možné podávať priebežne až do 15. decembra 2022.

„V kraji dlhodobo zaznamenávame nedostatok všeobecných lekárov, pričom ich priemerný vek sa postupne zvyšuje. Lekári pre dospelých majú v priemere 56 rokov a tí pre deti a dorast až 63 rokov, čo predpokladá ich skorý odchod do dôchodku. Preto som rád, že pokračujeme v motivácií mladých a nových všeobecných lekárov dotáciami v celkovom objeme 200-tisíc eur,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

20-tisíc pre začínajúcich lekárov

Podľa riaditeľky odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja Lucie Šmidovičovej môžu začínajúci lekári, ktorí si chcú zriadiť ambulanciu, dostať na potrebné vybavenie dotáciu 20-tisíc eur.

Všeobecní lekári, ktorí preberú ambulanciu po kolegovi, ktorý odchádza do dôchodku, môžu získať jednorazový príspevok do výšky 15-tisíc eur.

O dotácie v predpokladanej výške 5-tisíc eur môžu žiadať ambulancie, ktoré budú školiacimi pracoviskami pre lekárov pripravujúcich sa na atestáciu v odboroch všeobecné lekárstvo pre deti a dorast a všeobecné lekárstvo pre dospelých, ktorým župa pripravila aj bonus k mzde až do výšky 8 400 eur ročne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ViskupičLucia Šmidovičová
Firmy a inštitúcie TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)