V Žilinskom kraji majú zrušiť 11 staníc záchrannej zdravotnej služby, župa s tým nesúhlasí

Sanitka
Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein
Tento článok pre vás načítala AI.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) odmieta aktuálne opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR ustanovujúce sídla staníc záchrannej zdravotnej služby. Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej by v kraji malo zaniknúť 11 staníc záchrannej zdravotnej služby, čo dramatickým spôsobom zvýši dojazdový čas a riziko ohrozenia životov obyvateľov predovšetkým v oblastiach so sťaženou dostupnosťou.

„Považujeme toto opatrenie za unáhlené a domnievame sa, že vzniklo od stola, bez ohľadu na dôležité vstupné parametre. Požiadam pani ministerku zdravotníctva o osobné stretnutie, kde jej chcem vysvetliť, ako sa dramaticky zhorší dostupnosť záchrannej zdravotnej služby v niektorých oblastiach nášho kraja a zároveň požiadam o opravu schváleného opatrenia,“ uviedla Jurinová.

Podľa riaditeľky odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvie Pekarčíkovej je záchranná zdravotná služba dôležitou súčasťou zdravotného systému v kraji.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Keďže ako kraj máme záujem aj o prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby tak, ako to funguje v susednej Českej republike, máme spracované podklady, ktoré definujú, akým spôsobom majú byť v kraji rozmiestnené stanice záchrannej služby s ohľadom na reálnu dostupnosť jednotlivých obcí,“ podotkla Pekarčíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováSilvia Pekarčíková
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRŽilinský samosprávny kraj