Dolinková ide porušiť programové vyhlásenie vlády, pokúša sa znova spolitizovať dôležitý úrad

HLAS SD: NMinisterka zdravotníctva, Zuzana Dolinková, Hlas SD ominácie na ministrov a do NR SR
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Vládou schválený návrh novely kompetenčného zákona, ktorým sa zásadne mení aj vymenúvanie a odvolávanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZD), je krokom k oslabeniu nezávislosti tejto dôležitej verejnej inštitúcie.

Možné bude kedykoľvek odvolať predsedu

Úrad má teraz obdobnú nezávislosť ako Najvyšší kontrolný úrad SR alebo Protimonopolný úrad SR. Upozorňuje na to ÚDZS. Ak doteraz predsedu úradu vymenúval a odvolával prezident na návrh vlády, a to po schválení parlamentom, po novom má túto právomoc vykonávať už len vláda na návrh ministerky zdravotníctva.

Prezident SR aj Národná rada SR sa majú z tohto procesu vylúčiť, navyše, presne stanovené dôvody na odvolanie sa majú doplniť o vágnu formulu, „ak existujú iné závažné dôvody, najmä v prípade konania, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie“.

„Tento nový dôvod, pre ktorý je možné odvolať predsedu alebo predsedníčku úradu prakticky kedykoľvek, znamená politizáciu verejnej správy na úkor jej nestrannosti a profesionálnej odbornosti a vychádza v ústrety záujmom finančných skupín, ktoré získavajú z verejných zdrojov v zdravotníctve nezaslúženú rentu a na pomery v EÚ nevídanú dominanciu,“ upozorňuje ÚDZS.

Návrat k právnej úprave

Podľa úradu je to prekvapujúce o to viac, že vo svojom čerstvo schválenom Programovom vyhlásení v oblasti zdravotnej politiky vláda Roberta Fica tvrdí, že jej „ambíciou je odpolitizovanie rezortu zdravotníctva“.

Zároveň v tom istom dokumente konkretizuje, že „zabezpečí, aby Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bol spôsobilý adresne vykonávať dohľad a kontrolu nad hospodárnosťou, účelnosťou a efektivitou využívania zdrojov verejného zdravotného poistenia“.

Ministerstvo zdravotníctva túto zmenu vysvetľuje cez médiá tak, že ide o návrat k právnej úprave, ktorá bola dlhoročne zaužívaná.

Zdravotné poistenie

„Chýbajú však akékoľvek argumenty. Pritom práve počas neslávnej dlhoročnej éry, v ktorej bol úrad podriadený Ministerstvu zdravotníctva SR, sa spojili zdravotné poisťovne Dôvera a Apollo,“ upozorňuje úrad.

Úrad v tom zohral kľúčovú rolu a následne schválil aj bankové úvery na vyplatenie stoviek miliónov eur z verejného zdravotného poistenia v prospech akcionárov Penty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Najvyšší kontrolný úrad SRNárodná rada SRPMÚ Protimonopolný úrad SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou