V ZSS v Košiciach prepuklo nové ohnisko nákazy COVID-19, hlásia viac ako 100 infikovaných a šesť mŕtvych

Koronavírus
Foto: SITA/AP

Napriek prísnym hygienicko-epidemiologickým opatreniam sa v zariadení sociálnych služieb Arcus na Skladnej v Košiciach, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK), objavilo nové ohnisko nákazy COVID – 19.

Viac o téme: Koronavírus

Pozitívny test na koronavírus malo k piatku celkom 71 klientov a 30 zamestnancov. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Šesť klientov s COVID-19 zomrelo

Priebeh ochorenia klientov je rôzny. Zatiaľ čo približne tretina nemá žiadne príznaky, asi u pätiny nakazených je priebeh ťažší.

„Ide o špecializované zariadenie a zariadenie pre seniorov, v ktorom žijú prevažne starší klienti, mnohí s rôznymi pridruženými diagnózami. Napriek prísnym opatreniam v zariadení, žiaľ, do piatkového rána zomrelo šesť klientov, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19. Je nám to veľmi ľúto, rodinám vyjadrujem úprimnú sústrasť,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Zariadeniu chýba viac ako tretina personálu

Vzhľadom na vysoký počet nakazených zamestnancov eviduje zariadenie Arcus výpadok viac než tretiny personálu. Košický samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a intervenčným tímom hľadá riešenie, ako tento výpadok doplniť a udržať chod zariadenia.

V novom sedemdňovom turnuse, ktorý nastúpi v pondelok 25. januára, očakávajú posilu z humanitárnej organizácie ADRA. Aktuálne je samostatne izolované každé zo šiestich poschodí zariadenia.

O klientov na každom z týchto poschodí sa stará samostatný tím zložený zo štyroch až piatich zamestnancov, ktorí zostávajú pracovať v zariadení nepretržite celý týždeň. Klienti sú izolovaní na izbách, kam dostávajú aj stravu.

Situácia v Arcuse je mimoriadne vážna

Košický samosprávny kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti celkovo 13 zariadení sociálnych služieb.

„Vo viacerých našich zariadeniach sa už vyskytla nákaza, preto vieme porovnať riadenie v takýchto prípadoch. Situácia v Arcuse je mimoriadne vážna a je možné, že došlo k zlyhaniu vedenia daného zariadenia. Bilancia šesť mŕtvych za päť dní je smutným rekordom tejto pandémie v našom kraji. Všetky kroky ako aj dodržiavanie opatrení preveríme a nateraz posielame do zariadenia Arcus krízový manažment,“ uviedol župan Trnka.

V 13 župných zariadeniach sociálnych služieb KSK sa približne 1 200 zamestnancov stará o zhruba 1 800 klientov. Ku piatku eviduje župa dokopy 68 zamestnancov a 99 klientov, ktorí boli pozitívne testovaní na nový koronavírus.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR