Vakcína Pfizer/BioNTech má u istej skupiny ľudí znížený účinok. Na Slovensku ide o 15% populácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, vakcína
Očkovanie proti koronavírusu s látkou Pfizer/BioNTech má u ľudí s obezitou znížený účinok. Ilustračné foto: SITA/(University of Oxford via AP)

Od konca minulého roka odborníci postupne schvaľujú vakcíny proti novému koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Na trhu sú už viaceré očkovacie látky, ktoré zdravotníci využívajú na očkovanie rôznych skupín populácie.

Zrejme každé očkovanie so sebou nesie niekoľko otázok. Je vakcína vhodná pre mňa? Bude ma dostatočne chrániť? Nebude mať výrazné vedľajšie účinky? Keďže sa očkuje ešte len krátku dobu, odborníci skúmajú odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky.

Porovnanie účinku

So zaujímavým zistením prišli talianski vedci. Uviedli, že vakcína proti novému koronavírusu od firiem Pfizer/BioNTech vykazuje nižší účinok u ľudí s obezitou. Štúdiu vykonali na zdravotníkoch.

Po zaočkovaní druhou dávkou ich organizmus vyprodukoval len približne polovicu protilátok v porovnaní s kolegami, ktorí netrpeli obezitou.

Priznávajú, že ešte presne nevedia, aký dopad to má na účinok vakcíny. Navrhujú však riešenia, aby sa zabezpečila dostatočná ochrana pred vírusom.

Hmotnosť a COVID-19

Predchádzajúci výskum ukázal, že obezita – o ktorej hovoríme, ak index telesnej hmotnosti (BMI) presiahne hodnotu 30 – zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19 o takmer 50 percent. Takisto zvyšuje riziko hospitalizácie pre toto ochorenie až o 113 percent.

Niektoré prípady súvisia s inými diagnózami, ktoré sa týkajú obezity, ako napríklad ochorenia srdca alebo cukrovka typu 2. Tie takisto zvyšujú riziká spájané s koronavírusom.

Nadbytočný tuk spôsobuje metabolické zmeny ako inzulínovú rezistenciu alebo zápaly, ktoré organizmu sťažujú boj s infekciami.

Tento konštantný stav nízkej zápalovej úrovne môže takisto oslabiť určité imunitné reakcie, vrátane tých, ktoré súvisia s B a T bunkami. Tie po očkovaní vyvolávajú ochrannú reakciu.

Protilátková reakcia

Iný výskum ukázal, že vakcína proti chrípke má u ľudí s obezitou len polovičný efekt v porovnaní s tými, ktorí nemajú tento zdravotný problém. Nová štúdia priniesla prvý priamy dôkaz o tom, že podobný problém má aj vakcína Pfizer/BioNTech proti COVID-19.

Aldo Venuti z Istituti Fisioterapici Ospitalieri v Ríme spolu s kolegami hodnotili protilátkovú reakciu po dvoch dávkach tejto vakcíny u 248 zdravotníkoch.

Sedem dní po prijatí druhej dávky sa u 99,5 percenta z nich objavila protilátková reakcia. Bola pritom oveľa väčšia ako u ľudí, ktorí sa zotavili z ochorenia COVID-19.

Avšak u respondentov s obezitou bola reakcia utlmená. „Keďže obezita je závažný rizikový faktor pre morbiditu a mortalitu u pacientov s COVID-19, je nevyhnutné pre túto skupinu naplánovať efektívny vakcinačný program,“ uviedol vedec.

Vakcinačný program

Tím sa vyjadril, že sú potrebné aj ďalšie výskumy a informácie, no ich zistenia môžu mať zásadný dopad na očkovanie ľudí s obezitou. „Ak naše dáta potvrdia aj ďalšie väčšie štúdie, riešením tohto problému by mohli byť napríklad zvýšené dávky alebo ešte jedna dávka pre pacientov s obezitou,“ vyhlásili odborníci.

„Vždy sme vedeli, že index telesnej hmotnosti je obrovským faktorom pre slabú imunitnú reakciu na vakcíny. Táto štúdia je skutočne zaujímavá, hoci je založená na menšej vzorke,“ povedal imunológ Danny Altmann z Imperial College London.

Ako ďalej dodal, nové zistenia potvrdzujú, že vakcinácia populácie nie je synonymom pre imunitnú populáciu. Platí to najmä v krajinách s vysokou mierou obezity.

Altmann a jeho kolegovia na inej štúdii brazílskych zdravotníkov dokázali, že ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti takisto majú vyššiu mieru druhej infekcie vírusom Sars-CoV-2. Pri druhej infekcii vírusom sa u nich vyskytla slabšia imunitná odpoveď, ako keď sa nakazili koronavírusom po prvý raz.

Obezita na Slovensku

Riziko spojené s obezitou a ochorením COVID-19 sa, samozrejme, nevyhýba ani Slovensku. Prieskum Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) z roku 2019, na ktorom sa zúčastnilo 3 744 respondentov, ukázal, že obezita trápi takmer 15 % populácie.

Z toho obezita I. stupňa (BMI: 30,0 – 34,9) sa vyskytla u 12,2 % respondentov, obezita II. stupňa (BMI: 35,0 – 39,9) u 2,3 % respondentov a obezita III. stupňa (BMI: 40 a viac) u 0,4 % respondentov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aldo VenutiDanny Altmann
Firmy a inštitúcie BioNTechImperial College LondonIstituti Fisioterapici OspitalieriPfizerÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR