Vedci odhalili doposiaľ nepoznaný a nákazlivejší variant vírusu HIV

HIV, AIDS
Foto: ilustračné, Thinkstock

Vedci našli predtým nepoznaný variant vírusu HIV, ktorý je nákazlivejší ako zvyčajne a v ostatných desaťročiach sa potichu šíril v Holandsku.

Správa zverejnená v časopise Science však podľa expertov nepredstavuje dôvod na paniku, pretože lieky proti HIV fungovali rovnako dobre u ľudí so zmutovaným vírusom ako u všetkých ostatných a jeho šírenie klesá približne od roku 2010. Publikovali ju však v rámci úsilia o lepšie pochopenie, ako sa HIV naďalej vyvíja.

V rôznych krajinách cirkulujú rôzne podtypy HIV, niektoré sú vážnejšie alebo prenosnejšie ako iné. Podtyp B je najbežnejší v USA a západnej Európe. Tím vedcov z britského Oxfordu si však pri štúdiu databázy európskych pacientov s HIV všimol 17 nezvyčajných prípadov. Títo ľudia mali väčšie poškodenie imunity a boli infekčnejší ako je typické pre podtyp B.

Keďže všetky tieto prípady až na dve výnimky boli z Holandska, výskumníci ďalej prehrabávali tisíce holandských záznamov. Nakoniec identifikovali skupinu 109 ľudí infikovaných tým, čo nazývajú variant VB, teda nákazlivejší podtyp B. Ako vedci podotkli, tieto prípady sa datujú do 90. rokov minulého a začiatku súčasného storočia, pričom v ostatnom čase sa ich počet znížil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom