Vo Švédsku na koronavírus zomrelo cez 15-tisíc ľudí, medzi severskými krajinami je to najviac

Koronavírus, COVID 19
Foto: ilustračné, Getty images

Švédsko prekonalo negatívny míľnik v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Ako v utorok informovali tamojšie úrady, na ochorenie COVID-19 už oficiálne skonalo viac ako 15-tisíc ľudí.

Podľa Thomasa Lindena zo švédskej národnej rady pre zdravie a sociálnu starostlivosť je ťažké povedať, či má Švédsko nezvyčajne vysokú úmrtnosť v dôsledku koronavírusu. „V medzinárodnom meradle Švédsko nemalo vyššiu úmrtnosť. Keď to však porovnáte s ostatnými severskými krajinami, sme výrazne vyššie,“ povedal Linden.

Viac o téme: Koronavírus

Pre porovnanie, Dánsko dosiaľ zaznamenalo 2 703 úmrtí, Nórsko eviduje 895 obetí a vo Fínsku si pandémie vyžiadala 1 150 ľudských životov. Každá z týchto krajín má približne polovičný počet obyvateľov ako zhruba 10-miliónové Švédsko, kde momentálne evidujú 15 002 obetí.

Švédske úrady reagovali na pandémiu iba odporúčaním, aby sa ľudia od seba dištancovali. Kompetentné orgány nenasledovali príklad iných európskych štátov v súvislosti s nastolenými opatreniami a väčšina škôl, barov či reštaurácií zostala otvorená.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom