VšZP je pripravená počas víkendu spustiť pilotnú prevádzku jednotných COVID osvedčení EÚ vo svojej mobilnej aplikácii

Man with a briefcase and a surgical mask
Foto: Getty Images

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne od soboty 26. júna budú môcť postupne nachádzať v mobilnej aplikácii VšZP digitálne COVID osvedčenie EÚ – potvrdenie o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, ktoré uľahčí bezpečný voľný pohyb občanov v EÚ počas pandémie COVID-19. V blízkej budúcnosti sa v mobilnej aplikácii bude zobrazovať aj osvedčenie o prekonaní ochorenia COVID-19 a o výsledku PCR testu. Cez aplikáciu bude možné stiahnuť si osvedčenie do svojho telefónu a stane sa použiteľným aj v režime offline, čo znamená, že informácie sa zobrazia aj bez prístupu na internet.

„Vo VšZP cítime obrovskú zodpovednosť k veľkosti nášho poistného kmeňa. Práve preto chceme postupne v pilotnej víkendovej prevádzke zabezpečiť pre takmer 3 mil. našich poistencov bezproblémový priebeh vydávania COVID osvedčení. Sme radi, že našim poistencom, ihneď po doladení všetkých legislatívnych otázok, ako prvá zdravotná poisťovňa prinesieme túto novú funkcionalitu, ktorá zvyšuje komfort jej používateľov a uľahčí im cestovanie v rámci EÚ v čase pandémie. Rozšírením ponuky užitočných služieb našej mobilnej aplikácie potvrdzujme, že Všeobecná zdravotná poisťovňa je moderná spoločnosť, ktorá chce byť lídrom v oblasti elektronizácie svojich služieb,“ uvádza generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko.

V mobilnej aplikácii VšZP sa budú zobrazovať osvedčenia, ktoré vystavuje NCZI. COVID osvedčenie EÚ platí vo všetkých krajinách EÚ, ktoré budú uznávať vakcíny schválené Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a dobrovoľne budú môcť akceptovať aj ďalšie preparáty, ako napríklad ruský Sputnik V. Elektronickú verziu osvedčenia je možné stiahnuť a uložiť v mobilnom zariadení. Poistenci však môžu požiadať aj o papierovú verziu.

Najjednoduchšie a zároveň najbezpečnejšie však je mať COVID osvedčenie EÚ v mobilnej aplikácii – máte ho stále so sebou, bez rizika straty, s maximálnou ochranou osobných a citlivých údajov. Poistenci VšZP si ju môžu aktivovať aj pomocou tvárovej biometrie. Potrebný je k tomu len mobil s operačným systémom Android alebo iOS, platný občiansky preukaz a pár minút času.

Obe verzie, digitálna aj papierová, budú mať kód QR, ktorý obsahuje základné informácie, ako aj digitálny podpis. Ten potvrdzuje pravosť COVID osvedčenia EÚ a zároveň ho chráni pred falšovaním. Osvedčenie je teda bezpečné a chránené, obsahuje iba základné informácie o poistencovi a nevyhnutné údaje týkajúce sa očkovania, resp. testovania. Pri kontrole nie sú k dispozícii žiadne iné zdravotné údaje o občanovi. Vydáva sa v štátnom jazyku a v angličtine.

V prípade, ak poistenec nájde v osvedčení chybu alebo ak užívateľ stále nevidí v appke konkrétne osvedčenie, resp. zobrazí sa mu s veľkým omeškaním, je potrebné kontaktovať NCZI, ktoré tieto osvedčenia vydáva a garantuje aj ich korektnosť.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa