VšZP minulý rok zaznamenala rekordný počet preventívnych prehliadok u všeobecného lekára aj u urológa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Pravidelné preventívne prehliadky môžu nielen zachytiť rôzne zdravotné komplikácie včas, ale sú tiež hlavným ukazovateľom zodpovedného prístupu človeka voči svojim blízkym. V uplynulom roku absolvoval preventívnu prehliadku u všeobecného lekára a urológa rekordný počet poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Uviedla to hovorkyňa VšZP Ivana Linetová.

Kým v roku 2017 preventívnu prehliadku u všeobecného lekára absolvovalo viac ako 508-tisíc klientov, minulý rok to bolo cez 597- tisíc poistencov VšZP.

Záujem o preventívnu prehliadku rastie

Ide o výsledok viac ako dvojročnej intenzívnej práce VšZP v oblasti osvety prevencie. Úsilie prináša ovocie a v tomto trende by som rád pokračoval aj počas tohto roka. Aj projekty ako Pohyb je zdravý, jeho nadstavba v podobe projektu Maj svoj cukor pod kontrolou či kampane Zdravo a so srdcom pre celú rodinu a Preventívka bez výhovoriek totiž výrazne prospeli k tomu, aby si poistenci našli čas na svoje zdravie,“ zdôraznil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VšZP Michal Ďuriš.

Rastúci záujem o preventívnu prehliadku eviduje VšZP aj v prípade urológa. V roku 2017 ho navštívilo viac ako 34-tisíc poistencov VšZP, minulý rok si cestu k nemu našlo už 80-tisíc klientov. Najviac mužov sa rozhodlo absolvovať prevenciu v marci a tiež v máji a v júni, teda počas vrcholiacej osvetovej VšZP kampane k prevencii.

Prehliadky u urológa netreba zanedbávať

V tesnom závese zostal november, ktorý je každý rok venovaný práve reprodukčnému zdraviu mužov,“ priblížila hovorkyňa VšZP. Muži by preventívne prehliadky u urológa nemali v žiadnom prípade zanedbávať. Rakovina prostaty je najčastejším onkologickým ochorením mužov v Európe.

VšZP ponúka v tomto smere mužom nadštandardnú starostlivosť. Muži nad 50 rokov majú nárok na prehliadku raz za tri roky. Zo zákona majú byť vyšetrení aj muži nad 40 rokov, ak sa v ich blízkej rodine, teda u syna, brata alebo otca, vyskytlo ochorenie na karcinóm prostaty, pretože ide o dedičné ochorenie,“ uviedla Linetová.

VšZP túto hranicu posunula a uhrádza preventívnu prehliadku u urológa všetkým pacientom nad 40 rokov každé tri roky, aj keď sa ochorenie nevyskytuje u ich najbližších príbuzných.

Edukačná iniciatíva

Poisťovňa podporila dôležitosť prevencie aj prostredníctvom vlaňajšej edukačnej iniciatívy s názvom „Preventívka bez výhovoriek“ a má v pláne túto podporu udržiavať aj v nadchádzajúcom roku. Cieľom kampane je ukázať cez detskú optiku najmä dospelým, ako absurdne občas znejú, keď sa snažia preventívnej prehliadke vyhnúť.

Verejnosť preto kampaň oslovuje trochu netradične – prostredníctvom detí, ktoré používajú najčastejšie výhovorky dospelých – svojich rodičov. Cieľom bolo nastaviť dospelej populácii zrkadlo o nezmyselnosti výhovoriek v kontexte toho, aké následky môže mať zanedbanie preventívnych prehliadok. Kampaň poukázala aj na dôležitosť a nevyhnutnosť vlastnej iniciatívy pri starostlivosti o svoje zdravie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Ďuriš
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa