VšZP poprela vyjadrenia Bittó Cigánikovej o plytvaní, vraj hospodári transparentne a efektívne

Cigániková, VšZP
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Jana Bittó Cigániková. Foto: ilustračné, koláž Wbn

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) odmieta vyjadrenia poslankyne Národnej rady SR Jany Bittó Cigánikovej o plytvaní v štátnej poisťovni. Obvinenia, ktoré odzneli v tvrdeniach opozičnej poslankyne minulý týždeň, sa podľa VšZP nezakladajú na pravde.

„Odmietame, aby očierňovanie VšZP ktokoľvek používal ako prostriedok na zbieranie politických preferencií a v rámci parlamentných bojov,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Cigánikovej vyjadrenia v médiách

Poslankyňa Cigániková podľa VšZP pred pár mesiacmi v médiách verejne vyjadrovala podporu súčasnému vedeniu štátnej poisťovne, ktoré viac ako dva roky poisťovňu ozdravuje a robí systémové zmeny. Dnes ho pritom označuje za najhorší manažment v celej histórii poisťovne.

„Mimoriadne nás mrzí, že ani opakované snahy predstaviteľov najväčšej zdravotnej poisťovne vysvetliť pani poslankyni odborné detaily fungovania systému verejného zdravotného poistenia, evidentne, neboli úspešné a pochopené,“ vyjadrila sa VšZP.

VšZP vraj hospodári transparentne a efektívne

Na nerovné podmienky trhu verejného zdravotného poistenia podľa VšZP dlhodobo poukazujú aj odborné štátne inštitúcie, napríklad Útvar hodnoty za peniaze a Inštitút zdravotných analýz.

„Projekt Revízia výdavkov VšZP iniciovaný Európskou komisiou a realizovaný prostredníctvom spoločnosti Ernst & Young Slovakia nám potvrdil, že úspory, ktoré sú v rukách VšZP, poisťovňa už z veľkej časti realizuje alebo plánuje. Väčšina indikovaných úspor si vyžaduje zmenu legislatívy a iniciatívu iných subjektov. VšZP hospodári transparentne a efektívne v rámci svojich finančných možností,“ upozornila štátna zdravotná poisťovňa.

VšZP tvrdí, že si plní všetky svoje povinnosti a záväzky voči všetkým subjektom tak, ako jej ukladá zákon. Podľa jej hovorkyne ako jediná zdravotná poisťovňa tak robí transparentne, keďže podlieha zákonu o verejnom obstarávaní a na rozdiel od súkromných zdravotných poisťovní všetky svoje zmluvy, objednávky a faktúry zverejňuje.

Návrh podporujúci plytvanie

Parlamentný zdravotnícky výbor minulý týždeň v piatok podľa poslankyne za SaS Jany Bittó Cigánikovej schválil fatálne škodlivé pozmeňujúce návrhy.

Ako ďalej uviedla na tlačovej besede, štátna VšZP už nebude musieť pripravovať ozdravný plán, svoje hospodárenie bude vysvetľovať len raz ročne.

„Celý rok bude hospodáriť, ako chce, bude stačiť, keď jeden deň v roku bude hospodáriť dobre,“ povedala. Upozornila na to, že takýto pozmeňujúci návrh schválil výbor aj vďaka podpore od nezaradeného poslanca Miroslava Urbana (Republika).

Návrh, ktorý schválil zdravotnícky výbor, podľa Cigánikovej podporuje plytvanie vo VšZP. V súčasnosti má pritom podľa nej VšZP najhorší manažment od roku 2020, ktorý odvtedy priviedol poisťovňu do straty 330 miliónov eur. „Vláda podporuje zlé hospodárenie a dotuje ho,“ povedala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva PeterováJana Bittó CigánikováMiroslav Urban
Firmy a inštitúcie Ernst & YoungEurópska komisia (EK)Hnutie RepublikaInštitút zdravotných analýz (IZA)SaS Sloboda a SolidaritaÚHP Útvar hodnoty za peniazeVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa