Vyššie platy sestier v nemocniciach povedú k likvidácii ambulancií, tie veria, že sa vláda len pomýlila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ambulancia, ordinácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vládny návrh na rast platov sestier a pôrodných asistentiek v nemocniciach nepovedie k ničomu inému, ako k likvidácii ambulantného sektora s následným kolapsom nemocníc. Tvrdí to Zväz ambulantných poskytovateľov.

Štátu vyčíta, že vynechal všetky sestry pracujúce v iných zdravotných zariadeniach, ako sú nemocnice, a dokonca ani tie, ktorých sa týka, s nim nie sú spokojné.

Nájsť majú vlastné zdroje

„Ambulantné zariadenia vynechané z návrhu, avšak taktiež financované zo štátneho rozpočtu cestou platieb od zdravotných poisťovní, majú nájsť vlastné zdroje na navýšenie platov sestier. Dlho opakovaný a zjavný fakt, že ambulantný sektor kolabuje z dôvodu personálnej krízy a už teraz nedostatočného financovania zo strany štátu, ktorý prehlbuje aktuálny nárast prevádzkových nákladov, energií a rastúca inflácia, bol včerajším (vo štvrtok 18. augusta, pozn. SITA) vyhlásením znova hrubo odignorovaný,“ skonštatovala prezidentka zväzu Jaroslava Orosová.

Ako dodala, ambulancie nebudú mať bez dofinancovania v žiadnom prípade zdroje na to, aby dokázali svojim sestričkám ponúknuť rovnaké platy ako ústavné zariadenia, a tým zachovať svoju existenciu.

Zároveň zdôraznila, že až 60 % pacientov je ošetrených v ambulanciách a že ambulantná a ústavná starostlivosť sú obe nenahraditeľnými piliermi, a jeden bez druhého nedokážu fungovať, pretože nefunkčný ambulantný sektor povedie k preplneniu nemocníc.

Divadlo so zlým koncom

„Chceme veriť, že vláda sa len pomýlila a urýchlene napraví svoj návrh tak, aby zabezpečil navýšenie platov nielen ambulantných sestier, ale aj ostatných zdravotníckych pracovníkov, a zabráni tak likvidácii ambulantného sektora. Riešenie totiž nespočíva v navyšovaní platov vybraných skupín, ale v dofinancovaní zdravotníctva. Bez neho je každý krok len divadlom so zlým koncom,“ poukazujú ambulancie.

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov.

Okrem toho navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky. Samotné sestry sú z návrhu sklamané, nepovažujú ho za kompenzačný, ani motivačný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslava Orosová
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov