Zavedenie očkovania v lekárňach nezískalo dostatočnú podporu vlády, lekárnici nečakanému vypusteniu nerozumejú

Očkovanie v lekárňach
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Návrh na zavedenie možnosti očkovať v lekárňach nezískal dostatočnú podporu na rokovaní vlády. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková. Reagovala tak na výhrady odbornej platformy Fórum pre dostupnejšie očkovanie, ktorá upozornila na to, že táto novinka nakoniec nie súčasťou vládneho návrhu novely zákona o liekoch.

Je však možné očakávať, že zavedenie očkovania v lekárňach predložia poslanci ako pozmeňujúci návrh počas druhého čítania v Národnej rade SR,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Ako po rokovaní vlády uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič, pri legislatívnych návrhoch je potrebný široký konsenzus na to, aby ich parlament nakoniec schválil.

Po diskusii s viacerými poslankyňami a poslancami sme sa rozhodli, že vidíme niektoré veci, ktoré je nutné dopracovať,“ povedal.

Očkovanie v lekárňach

Rezort zdravotníctva sa preto podľa neho rozhodol, že ustanovenia upravujúce očkovanie v lekárňach z vládnej novely zákona vypustí. Debata sa podľa Palkoviča vedie o tom, či by išlo len o monotematické očkovanie v lekárňach alebo by sa lekárne zapojili do viacerých očkovacích kampaní, napríklad aj do očkovania voči HPV vírusu. Doriešiť tiež treba otázku náhrady prípadnej škody.

Nečakané vypustenie

Odborná platforma Fórum pre dostupnejšie očkovanie podporuje očkovanie v lekárňach, no tento návrh sa z vládnej novely zákona o liekoch vypustil.

Naše odborné pracovné skupiny dva roky pripravovali všetky hlavné kroky k zavedeniu očkovania v lekárňach spoločne s ministerstvom zdravotníctva, preto nerozumieme dôvodom, ktoré viedli k tomuto nečakanému vypusteniu,“ konštatuje prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Očkovanie v lekárňach sa malo na Slovensku umožniť od začiatku budúceho roka. Očkovanie malo byť dobrovoľnou súčasťou lekárenskej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že hlavnou výhodou tohto kroku je okrem zvyšovania zaočkovanosti populácie a s tým súvisiaceho znižovania nákladov na zdravotnú starostlivosť aj rýchla a pohodlná dostupnosť najmä verejných lekární.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal PalkovičOndrej SukeľPetra Lániková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLeK Slovenská Lekárnická Komora