Zubný benefit zvyšoval prevenciu a nemal by sa rušiť, tvrdí Asociácia na ochranu práv pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zubár, zuby, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Asociácia na ochranu práv pacientov SR nepovažuje zrušenie tzv. zubného benefitu za šťastné. Pre agentúru SITA to potvrdila jej prezidentka Mária Lévyová. Ako zdôraznila, chápu snahu Ministerstva zdravotníctva SR vynakladať finančné zdroje z verejného zdravotného poistenia efektívne a ušetriť tam, kde sa dá, aby bolo dostatok prostriedkov na liečbu pacientov, na inovatívne lieky či mzdy zdravotníckych pracovníkov.

Až 75 % poistencov

„Nepovažujeme však za šťastný návrh na okresanie benefitov zdravotných poisťovní na zubné ošetrenie, pretože bol spojený s absolvovaním preventívnych prehliadok u všeobecného lekára, gynekológa, urológa a stomatológa,“ upozornila. Asociácia pripomenula výrazný nárast počtu preventívnych prehliadok, ako aj fakt, že benefit na zubné ošetrenia čerpalo až 75 % poistencov.

„Je to dôkazom efektívneho vynaloženia finančných zdrojov v prípade príspevku na zubné ošetrenia, pretože v rámci prevencii sa mohlo zachytiť mnoho ochorení vo včasnom štádiu, a tým sa ušetrili ďalšie náklady vynaložené na liečbu, výdavky sociálnej poisťovne. Vo všeobecnosti platí, že jedno euro vynaložené na prevenciu sa nám trojnásobne vráti, nehovoriac o benefitoch pre pacientov, ich rodiny a spoločnosť v prípade ich vyliečenia,“ poukázala Lévyová.

Efektívnejšie riešenie

Podľa nej je pritom otázne, či po zrušení uvedeného benefitu nájdu zdravotné poisťovne iné, zamerané na podporu prevencie a zdravého spôsobu života, ktoré budú mať z dlhodobého hľadiska pozitívny vplyv na zdravie poistencov a na úsporu nákladov na zdravotnú starostlivosť. Rovnako je podľa nej otázne, či ušetrené prostriedky zo zdrojov zdravotného poistenia za spomínané benefity bez dofinancovania zdravotníctva v tomto roku, uspokoja oprávnené požiadavky ambulantných poskytovateľov.

„Považovali by sme za efektívnejšie, ak by bol štát tento rok navýšil o 1 % odvody nielen pre ekonomicky aktívnych poistencov, ale aj za svojich poistencov, za dôchodcov, deti, matky na materskej a nastavil jasné pravidlá, ktoré by boli v prvom rade benefitom pre pacientov – poistencov v rámci zlepšovania dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a liečby,“ uzavrela prezidentka asociácie.

Ministerstvo zdravotníctva v pondelok informovalo, že po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami. Podľa rezortu zdravotníctva už splnil svoj edukačný a motivačný účel a jeho poskytovanie v súčasnej podobe bude ukončené k 30. aprílu tohto roka. Zdroje, ktoré mali poisťovne plánované využiť na úhradu zubného benefitu do konca roku 2024, presunú na úhradu inej potrebnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Lévyová
Firmy a inštitúcie Asociácia na ochranu práv pacientov SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR