Z Tatier postupne miznú reklamy pri cestách, podarilo sa odstrániť aj 30 ilegálnych pútačov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Mesto Vysoké Tatry už dlhodobo pracuje na odstraňovaní vizuálneho smogu, predovšetkým reklám pri cestách. V tomto smere už podľa primátora Jozefa Štefaňáka vynaložilo úsilie i náklady na odstránenie desiatok takýchto plôch.

Z verejných priestorov miznú i tie, ku ktorým sa nikto nehlásil. Ako za mesto informovala Katarína Bohušová, v ich odstraňovaní bude samospráva pokračovať aj v závere tohto týždňa.

Narúšali estetiku a jedinečnosť prostredia

Vizuálny smog v podobe reklám či bannerov je podľa Štefaňáka problém, ktorý trápi nielen Vysoké Tatry, ale aj celé Slovensko. Nielenže znižujú pozornosť vodičov, ale taktiež narúšajú estetiku prostredia, v prípade Vysokých Tatier aj jedinečného mesta na území Tatranského národného parku. Z tohto dôvodu prikročila samospráva k riešeniu.

„Majiteľom reklám rozmiestnených vo verejných priestoroch sme doručili písomnú výzvu na odstránenie. V prípade, že nereagovali, mestská polícia v spolupráci s majetkovým oddelením začala na lokalitách vo vlastníctve mesta s ich odstraňovaním,“ vysvetlil primátor.

Majitelia si ich môžu vyzdvihnúť

Reklamné plochy, ku ktorým sa nikto nehlásil, budú podľa jeho slov uskladnené v priestoroch verejnoprospešných služieb. Ich majitelia si ich budú môcť vyzdvihnúť za poplatok v stanovených časoch.

„Čakali sme na potrebné povolenia a v piatok budeme pokračovať v úseku medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Poprosil by som všetkých, ktorí nemajú reklamy oficiálne, aby ich radšej odstránili,“ avizoval Štefaňák.

Vizuálny smog do Tatier nepatrí

Podľa náčelníka mestskej polície Mariána Nedorosta je v tomto smere dôležité prijať zmenu všeobecne záväzného nariadenia, spolupracovať s obyvateľmi a komunikovať s prevádzkovateľmi. Tým by sa podľa neho mal vytvoriť vhodný priestor na reklamu, avšak v súlade s územným plánom a s citom pre estetiku.

Mestu sa doteraz podarilo odstrániť viac než 30 ilegálnych pútačov aj vďaka spolupráci so Správou Tatranského národného parku (TANAP) a Správou a údržbou ciest Prešovského samosprávneho kraja.

Samospráva zdôrazňuje, že vizuálny smog do Tatier nepatrí. Za zbytočné označila aj mnohé navádzacie šípky pri cestách, keďže takmer všetci vodiči už využívajú vlastnú navigáciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Štefaňák
Firmy a inštitúcie Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho krajaSpráva TANAPu