Záchranky zvažujú pre zníženie platieb žaloby či arbitráž

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záchranári, Ivo Krpelan
Zľava: Prezident AZZS Ivo Krpelan, člen AZZS Matej Polák a člen AZZS Boris Moťovský na TB Asociácie zdravotných záchranných služieb na tému dopady pripravovaného návrhu Ministerstva zdravotníctva SR na zníženie finančných prostriedkov pre záchranárov a kroky AZZS voči tomuto návrhu. Bratislava, 10. január 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) –

Čo by mali zmeny priniesť

Zmeny by podľa odhadov rezortu zdravotníctva mali priniesť v nasledujúcich rokoch pre zdravotné poisťovne úsporu asi 4,7 mil. eur ročne. Príjmy záchraniek by klesli o približne 12 %.

Rezort navrhuje úpravu pevnej ceny zdravotnej starostlivosti poskytovanej ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci z mesačnej platby 16 928,90 eur na 15 236,01 eur.

Zachranari
Foto: SITA/Katarína Dohnányová Foto: SITA/Katarína Dohnányová

Aktuálne je na Slovensku 154 takýchto záchraniek. V prípade schválenia zmeny by sa tak výdavky poisťovní v roku 2012 znížili o 3,128 mil. eur. Cena za kilometer jazdy záchrankami by mala klesnúť z 0,70 eur na 0,60 eur. V tom prípade by výdavky poisťovní išli v budúcom roku dole o 1,573 mil. eur.

Niektorí členovia Asociácie záchrannej zdravotnej služby zvažujú pre zmeny vo financovaní záchraniek, ktoré pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR, žaloby. Na tlačovej besede o tom informoval prezident asociácie Ivo Krpelan.

Dopad na kvalitu služieb

Vylúčená údajne nie je ani arbitráž, keďže vlastníkom jedného z poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby je zahraničná spoločnosť, či to, že sa záchranky obrátia na Ústavný súd SR. Asociácia tvrdí, že pripravované zníženie platieb bude mať dopad na dojazdové časy, ako aj na kvalitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti. „Kvalita záchrannej zdravotnej služby na Slovensku pôjde dole,“ skonštatoval Krpelan.

Návrhy rezort zdravotníctva vnímajú ako „ranu pod pás“ a ministra žiadajú, aby zmeny zrušil alebo odsunul. Chcú mu predniesť vlastné návrhy, ako v záchrankách nájsť zdroje. Jedným z nich je podľa prezidenta asociácie napríklad zníženie počtu sanitiek s lekárom. O pomoc plánujú požiadať premiérku i prezidenta.

Zmeny prišli vraj bez diskusie

Záchranky tvrdia, že zmeny v platbách prišli nečakane a bez predchádzajúcej diskusie. Krpelan upozornil, že v segmente záchrannej zdravotnej služby neprišlo už niekoľko rokov k zvyšovaniu cien a že práve záchranky štátu pomohli pri nedávnej kríze v zdravotníctve, keď bola zdravotná starostlivosť ohrozená podávaním hromadných výpovedí lekárov. „Odmenou za to je návrh na zníženie príjmov o 12 %,“ vyhlásil. Podľa neho pritom takýto pokles môže byť pre niektorých poskytovateľov likvidačný.

Možný odchod do zahraničia

Podľa asociácie tvoria asi tri štvrtiny nákladov záchraniek mzdy. Prípadné zníženie platieb sa teda podľa všetkého premietne práve do finančného ohodnotenia lekárov a záchranárov. Aktuálne sa základný plat lekára v záchranke pohybuje priemerne od 1 000 do 1 300 eur a záchranára od 500 do 800 eur. Vylúčený nie je podľa Krpelana ani odchod kvalitných zdravotníkov do zahraničia. Zároveň však naznačil aj ďalšie možné kroky, ako napríklad obmedzenie vzdelávania, či skresanie investícií do novej techniky.

Ministerstvo vie, koľko treba peňazí na zabezpečenie rýchlej starostlivosti

Samotný rezort zdravotníctva v reakcii na vyhlásenie záchraniek uviedol, že vlastní záchrannú službu a vie, koľko peňazí je potrebných na zabezpečenie rýchlej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Preto sa ministerstvo podľa svojej hovorkyne Kataríny Zollerovej rozhodlo predložiť návrh cenového opatrenia, ktorý mení paušálne úhrady pre vozidlá rýchlej zdravotnej pomoci, nie pre vozidlá rýchlej lekárskej pomoci a ceny za kilometer pre oba typy vozidiel.

Navrhované zníženie paušálnych platieb nebude mať podľa rezortu vplyv na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Podľa kalkulácií ministerstva presahuje ziskovosť prevádzkovateľov záchraniek, teda vozidiel rýchlej zdravotnej pomoci (sanitka bez lekára) 20 %, a na tento zisk sa skladajú občania zo zdravotného poistenia. Rezort tu preto vidí priestor na zníženie úhrad a ušetrené peniaze chce využiť v zdravotníctve tam, kde je ich nedostatok,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Vozidlá rýchlej lekárskej pomoci, teda sanitky s lekárom, ktoré chodia k ťažším prípadom, na základe vyhodnotenia operačného strediska budú dostávať rovnaký paušál ako doteraz. Ak pritom podľa ministerstva prevádzkovatelia záchrannej služby tvrdia, že budú musieť znížiť kvalitu či dokonca mzdy záchranárom, tak to hovoria iba preto, že nie sú ochotní sa vzdať ani malej časti ich zisku. Minister chce s dotknutými subjektmi o návrhu rokovať po skončení pripomienkového konania.

Zdroje na platy lekárov

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo návrh nového cenového opatrenie do pripomienkového konania koncom minulého roka. Od februára tohto roku chce upraviť cenu starostlivosti, ktorú poskytujú ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci, ale aj cenu za kilometer jazdy záchrankami.

Rezort chce i týmto spôsobom nájsť zdroje potrebné na rast platov lekárov. „Vzhľadom na potrebu vykrytia zvýšených nákladov poskytovateľov je snahou ministerstva hľadať zdroje, a to externé a aj priamo v systéme. Jedným z možných vnútorných zdrojov je aj presun prostriedkov zo záchrannej zdravotnej služby do iných segmentov zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMinister zdravotníctva Ivan Uhliarik
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRZZS Záchranná zdravotná služba