Západný breh Jordánu je v kríze, Izrael tam rozširuje a buduje osady. Rovná sa to vojnovému zločinu, upozorňuje UNHRC

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volker Türk
Vysoký komisár Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Volker Türk. Foto: Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Budovanie a rozširovanie izraelských osád na okupovanom Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme predstavuje podľa najnovšej správy Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC) vojnový zločin.

Západný breh Jordánu je v krízovom stave

Správa pokrýva obdobie od 1. novembra 2022 do 31. októbra 2023, za ktoré podľa nej „pokročili“ v existujúcich osadách na Západnom brehu so zhruba 24 300 bytovými jednotkami. Je to najvyšší ročný počet od začiatku monitorovania v roku 2017. Správa vyjadrila poľutovanie nad nárastom výstavby nových domov v osadách v posledných mesiacoch.

„Západný breh Jordánu je už v kríze. Násilie medzi osadníkmi a porušovanie ľudských práv v súvislosti s osídľovaním však dosiahli šokujúcu novú úroveň a hrozí, že sa vylúči akákoľvek praktická možnosť vytvorenia životaschopného palestínskeho štátu,“ varoval v piatok vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk, ktorý danú správu predstavil.

Budovanie osadníckych domov je v rozpore s medzinárodným právom

Upozornil tiež na tohtotýždňové správy, že v troch oblastiach Izrael plánuje vybudovať takmer 3 500 osadníckych domov, čo je „v rozpore s medzinárodným právom“. Vytváranie a rozširovanie osád sa podľa Türka rovná presunu vlastného obyvateľstva Izraela na územia, ktoré okupuje, „čo sa podľa medzinárodného práva rovná vojnovému zločinu“.

Izraelská diplomatická misia v Ženeve to zatiaľ nekomentovala. Väčšina medzinárodnej komunity považuje izraelské osady na okupovaných územiach za nezákonné podľa medzinárodného práva. Rozšírená osadnícka aktivita a nárast násilia na Západnom brehu sa v ostatných mesiacoch odohráva na pozadí vojny Izraela s militantným hnutím Hamas, ktorá viac priťahuje medzinárodnú pozornosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Volker Türk
Firmy a inštitúcie HamásRada OSN pre ľudské práva