Znalkyňa považuje vierohodnosť kľúčového svedka v kauze vraždy Daniela Tupého za zníženú a nedá sa mu celkom veriť (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Daniela Tupého
Obžalovaný Adam P. (uprostred) prichádza na hlavné pojednávanie v kauze vraždy Daniela Tupého na Mestskom súde Bratislava I. v Bratislave. Bratislava, 8. január 2024. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. januára, 11:37

Na pôde Mestského súdu Bratislava I v pondelok pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005. V tejto súvislosti súd predvolal znalkyňu z oblasti psychológie Elenu Fortis.

Špecifická vierohodnosť svedka

Tá sa okrem iného vyjadrila k dôveryhodnosti kľúčového svedka Vladimíra M. Ako skonštatovala, takzvaná špecifická vierohodnosť svedka, teda vierohodnosť týkajúca sa jeho výpovedí, je znížená a podľa nej sa mu „nedá celkom veriť“.

Svedok má podľa znalkyne sklony „za účelom dosiahnutia vlastného cieľa klamať alebo skresľovať“. „Toto spochybňuje jeho špecifickú vierohodnosť,“ skonštatovala. Vladimír M. pred súdom už v kauze vraždy študenta Tupého vypovedal v novembri minulého roku.

Médiá majú zakázané zverejňovať detaily

V rámci svojej výpovede opísal okolnosti útoku, na následky ktorého Tupý zomrel. Samosudca Roman Fitt v tejto súvislosti zakázal médiám zverejňovať detaily výpovede Vladimíra M., aby neboli ovplyvnené svedectvá ďalších svedkov.

Vladimír M. pred súdom vypovedal v podstate v zhode so zisteniami orgánov činných v trestnom konaní. Priznal, že bol súčasťou partie, ktorá na bratislavskom Tyršovom nábreží v novembri 2005 napadla skupinu osôb, ktorej súčasťou bol aj Tupý.

Potvrdil tiež, že v partii bol aj obžalovaný advokát Adam Puškár. Svedok zároveň pripustil, že Tupého tiež niekoľkokrát udrel.

„Boli sme sympatizanti krajne pravicovej ideológie,“ povedal na margo seba aj obžalovaného. Priznal tiež, že sám nosil otvárací nôž, podľa vlastných slov ho však používal na údery.

Svedok incident nevidel

Na pondelkové pojednávanie sa zároveň dostavil len jeden zo štyroch predvolaných svedkov. Ten takisto potvrdil, že bol súčasťou skupiny, ktorá 4. novembra 2005 prišla na Tyršovo nábrežie, pričom v skupine bol aj obžalovaný Adam Puškár.

Svedok však uviedol, že žiadny incident nevidel, pretože parkoval auto. „Potom sa začali všetci vracať,“ povedal. Zároveň na viaceré otázky prokurátorky uviedol, že si okolnosti nepamätá. Pojednávanie bude pokračovať 26. februára výsluchom ďalších svedkov.

Puškár je naďalej vo väzbe

Podľa obžaloby Adam Puškár 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave spolu s ďalšími osobami napadol osemčlennú skupinu ľudí, v ktorej bol aj študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý.

Toho nožom viackrát bodol do ramena, stehna, hrudníka a chrbta, na následky čoho Tupý zomrel. Na skutku sa podľa obžaloby podieľala aj osoba, ktorá doteraz nebola stotožnená. Obžalovaný Adam Puškár pred súdom vyhlásil, že je nevinný.

Ešte v decembri 2023 sudca Mestského súdu Bratislava I rozhodol o prepustení obžalovaného z väzby. V tejto súvislosti mu uložil rôzne obmedzenia vrátane monitoringu elektronickým zariadením. Keďže však prokurátorka proti rozhodnutiu podala sťažnosť, Adam Puškár zatiaľ ostal vo väzbe. O sťažnosti bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adam PuškárDaniel TupýRoman Fitt
Firmy a inštitúcie Filozofická fakulta Univerzity Komenského v BratislaveKrajský súd BratislavaMestský súd Bratislava