Zníženie ratingu nebolo reakciou na dianie na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Zníženie ratingu Slovenska agentúrou Standard & Poor’s nie je podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku reakciou na dianie na Slovensku, ani nie na predčasné voľby.

„Je to reakcia na nie dostatočne ambiciózne a razantné riešenie dlhovej krízy a jej podstaty, teda konkurencieschopnosti niektorých európskych krajín,“ povedal pre agentúru SITA Tvaroška.

Pokles ratingu SR o jeden stupeň podľa Tvarošku nebol pre trhy prekvapením, keďže Standard & Poor’s už začiatkom decembra minulého roku avizovala možnosť zníženia ratingov niektorých krajín eurozóny vrátane Slovenska.

Na schopnosť krajiny požičať si by to teda nemalo mať dramatický dopad. „Uvidíme v najbližších dňoch a týždňoch, čo sa bude na finančnom trhu diať. Ťažko celkom presne predpokladať ten vývoj,“ uzavrel Tvaroška.

Agentúra Standard & Poor’s v piatok znížila rating Slovenska na stupeň A z úrovne A+. Zároveň zredukovala aj ratingy Talianska, Španielska, Portugalska a Cypru o dva stupne a dlhodobé ratingy Francúzska, Rakúska, Slovinska a Malty o jeden stupeň. Agentúra zároveň potvrdila dlhodobé ratingy Nemecka, Holandska, Belgicka, Fínska, Estónska, Írska a Luxemburska.

Standard & Poor’s 5. decembra minulého roku znížila výhľad ratingu Slovenska na negatívny. Agentúra Fitch Ratings nehýbala ratingom Slovenska od 8. júla 2008 a naďalej tak ostáva na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Tretia veľká agentúra, Moody’s Investors Service, naposledy menila výhľad ratingu SR z pozitívneho na stabilný 27. marca 2009, rating od Moody’s je na úrovni A1.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať