Zomrel nemecký majster Bernd Hölzenbein, skóroval v najpamätnejšom zápase československej histórie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bernd Hölzenbein
Vo veku 78 rokov zomrel bývalý nemecký futbalový reprezentant Bernd Hölzenbein. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo veku 78 rokov v pondelok odišiel na večnosť bývalý nemecký futbalový reprezentant Bernd Hölzenbein. Informoval o tom bundesligový klub Eintracht Frankfurt, v ktorom strávil podstatnú časť svojej futbalovej kariéry.

Pamätný rozstrel

Hölzenbein bol súčasťou víťazného výberu Západného Nemecka na domácich MS 1974. Fanúšikovia si jeho meno môžu spojiť aj s vyrovnávajúcim gól na 2:2 vo finále ME 1976 v Belehrade, ktoré napokon Československo vyhralo po pamätnom penaltovom rozstrele.

„Je to jeden z najvýraznejších velikánov nášho klubu. Bol kľúčovou postavou pri formovaní identity našej histórie. Súčasťou Eintrachtu bol takmer 60 rokov, pričinil sa o tie najväčšie úspechy počas rôznych období. Neprišli sme len o veľkú klubovú legendu, ale aj o lojálneho zamestnanca a dobrého priateľa,“ uviedol na webe Eintrachtu hovorca predstavenstva klubu Axel Hellmann.

Zastával viaceré funkcie

Za klub z Hesenska odohral Hölzenbein dovedna 420 duelov, strelil v nich rekordných 160 gólov. S Frankfurtom v roku 1980 ovládol Pohár UEFA a trikrát prispel k triumfu v Nemeckom pohári. S aktívnou kariérou sa rozlúčil v roku 1985 po trojročnom pôsobení v USA, kde je doteraz považovaný za jedného z najvýraznejších priekopníkov propagácie futbalu.

Po ukončení aktívnej kariéry pracoval v štruktúrach Eintrachtu, zastával funkcie viceprezidenta, športového riaditeľa či hlavného skauta. Bol tiež ambasádorom majstrovstiev sveta v roku 2006, ktoré organizovalo Nemecko. Bernd Hölzenbein žil v posledných rokoch v malom meste Gravenbruch, bol ženatý a mal dve deti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bernd Hölzenbein
Firmy a inštitúcie Eintracht FrankfurtUEFA Európska futbalová únia