Zomrel významný publicista a textár Peter Brhlovič, autor skladby Kreslím si ružu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
úmrtie, sviečka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo veku 75 rokov zomrel významný publicista, novinár a textár piesní Peter Brhlovič. Informoval o tom Martin Jurčo zo Slovenského rozhlasu.

Peter Brhlovič sa narodil 19. decembra 1948. Už počas štúdia žurnalistiky v Bratislave pracoval pre denník Smena a programový týždenník Televízia.

Počas vojenskej služby pôsobil aj ako dramaturg Vojenského umeleckého súboru. Najdlhšie pôsobil ako redaktor a vedúci redaktorom kultúrnej rubriky denníka Smena.

Predstavil sa aj na Bratislavskej lýre

Počas profesionálnej novinárskej kariéry sa intenzívne venoval aj textárskej práci. Skladal texty piesní pre významných spevákov populárnej hudby 70. rokov. V roku 1972 sa ako autor prvýkrát predstavil na Bratislavskej lýre ako autor s pesničkou Zmysel nemých slov.

Pieseň získala druhé miesto v diváckej ankete lýrových piesní. Autorom hudby bol Ivan Kramár, s ktorým Brhlovič napísal aj pieseň V šťastí po kolená. Je autorom textov aj piesne Kreslím ružu pre skupinu Prognóza.

Od roku 1976 sa ako autor textov uplatnil v spojení s Pavlom Zajáčkom a jeho skupinou Za-ja-ce. Spolu s Majou Pálešovou bol prakticky hlavným autorom piesní pre kapelu.

Spolupracoval s Laiferovou

S Pavlom Zajačkom napísali každý rok viacero piesní na Bratislavskú lýru v rokoch 1977 – 1984, ako napríklad Keby som mal sestru, Jánska noc, Lieky proti láske, Kde si slnko hľadá milenky, Rozhovor v daždi, Na dvanástom pochodí či Moja prvá láska.

Brhlovič bol významným spolupracovníkom Evy Kostolányiovej, Marcely Laiferovej, Mariky Škultétyovej a Dušana Grúňa.

Posledná rozlúčka s Petrom Brhlovičom bude 7. februára o 14:00 v obradnej sieni Pieta na Čučoriedkovej ulici v Bratislave.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenský rozhlas