Zuzana Čaputová pri pamätníku Jána a Martiny: Stále počujeme vyhrážky novinárom a útoky na občiansku spoločnosť (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VÝROČIE: 6. rokov od vraždy Jána a Martiny
Prezidentka Zuzana Čaputová (v popredí) počas uctenia si pamiatky Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej položením kytice a zapálením sviečky pri pamätníku na Námestí SNP v Bratislave. Bratislava 21. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Napriek tomu, že od smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynulo už šesť rokov, stále počujeme vyhrážky novinárom, útoky na občiansku spoločnosť a slová vlády tvrdej ruky.

Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo vyhlásení pri pamätníku na Námestí SNP v Bratislave, kde si uctila ich pamiatku. Podľa svojich slov nezabúda na to, že títo dvaja mladí ľudia boli zavraždení pre novinársku prácu Jána Kuciaka, ktorý hľadal a odhaľoval pravdu a prinášal ju občanom.

„Už šesť rokov chýbajú svojim rodinám a svojim blízkym a nám všetkým. Táto túžba je stále aktuálna aj dnes,“ povedala. Pripomenula, že bezprostredne po vražde Jána a Martiny dávala občianska spoločnosť jasne najavo svoju túžbu žiť v slušnom a spravodlivom Slovensku.

„Táto túžba je stále aktuálna aj dnes a ja verím, že sa nám raz podarí ju naplniť,“ uzavrela Čaputová.

Novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. V kauze sú po šiestich rokoch od spáchania skutku právoplatne odsúdení strelec Miroslav Marček, jeho komplic Tomáš Szabó a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó.

V máji 2023 uznal súd vinnou Alenu Zsuzsovú v spojenom procese týkajúcom sa vraždy Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov a uložil jej súhrnný trest 25 rokov väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Tento rozsudok však zatiaľ nie je právoplatný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena zsuzsováJán KuciakMartina KušnírováMiroslav MarčekTomáš SzabóZoltán AndruskóZuzana Čaputová