Najvýraznejšie na Slovensku rastú predaje elektromobilov, medziročne o 72 percent

eletromobily
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Za desať mesiacov tohto roka sa na Slovensku celkovo predalo 75 611 nových osobných automobilov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast o 15,2 %.

Najviac sa predávajú benzínové autá

Z celkového množstva tvorili približne 36-tisíc benzínové autá, ich počet medziročne klesol o 2,2 %. Asi 20-tisíc predaných kusov predstavovali hybridy a 13-tisíc dieselové vozidlá. Obe skupiny pritom medziročne výrazne rástli, prvá o 45 % a druhá o 20 %.

Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA), najvýraznejší rast však od januára do konca októbra aktuálneho roka zaznamenali elektromobily.

Dohromady sa ich v uvedenom období na Slovensku predalo 1 914 kusov. Vlani to pritom v rovnakých mesiacoch bolo iba 1 111. Medziročne tak predaje vzrástli o približne 72 %. Elektromobily však stále majú na celkových predajoch len asi 2,5-percentný podiel.

Poskočili predaje elektromobilov

V samotnom októbri sa na Slovensku predalo 7 807 nových osobných automobilov, medziročne viac o 3,7 %. I tu v predajoch dominovali autá s benzínovými motormi.

Celkovo sa ich predalo 3 296, avšak ide o viac ako pätinový medziročný pokles. Opäť najvýraznejšie poskočili predaje elektromobilov.

Kým v októbri minulého roka sa pre ich kúpu rozhodlo 120 Slovákov, v októbri tohto roka ich bolo 269. To predstavuje nárast o 124 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilov