V prvej trojke najpredávanejších osobných áut na Slovensku je aj Kia, prvé miesto vás zrejme neprekvapí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Výrobný závod Kia Slovakia
Výstupná kontrola vozidiel Kia vo výrobnom závode Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Teplička nad Váhom. Foto: SITA/Milo Fabian

V septembri tohto roku sa na Slovensku predalo 6 859 nových osobných vozidiel. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 31 %.

Nárast o takmer desať percent

Za prvých deväť mesiacov pritom registrácie dosiahli 67 804 kusov. V rovnakom období minulého roka to bolo 58 106. Vyplýva to z údajov zverejnených Európskych združením výrobcov automobilov (ACEA).

Ako doplnil Zväz automobilového priemyslu SR, registrácie malých úžitkových automobilov dosiahli 777 vozidiel, čo je oproti rovnakému mesiacu minulého roka viac o 35 %.

Najpredávanejšou značkou osobných áut bola Škoda, po nej nasledovali Toyota a Kia, pri úžitkových patrí prvenstvo značke Peugeot.

Predaje nákladných vozidiel do 12 ton dosiahli v deviatom mesiaci 27 kusov, v prípade nákladných vozidiel nad 12 ton to bolo 188 kusov. V septembri sa na Slovensku zaregistrovalo aj 89 autobusov.

Trh pred pandémiou

V Európskej únii sa v septembri aktuálneho roku predalo dohromady viac ako 861-tisíc nových osobných vozidiel. Registrácie sa tak medziročne zvýšili o 9,2 %.

Ide už o štrnásty mesiac rastu automobilového trhu únie za sebou. V prvých troch štvrťrokoch roku 2023 sa v únii predalo takmer osem miliónov nových osobných áut. V tomto prípade predstavovalo medziročné zvýšenie takmer 17 %.

„Napriek medziročnému nárastu zostáva trh 20 % pod úrovňou 10 miliónov kusov pred pandémiou COVID v roku 2019,“ konštatuje ACEA. Od januára do septembra tohto roku pritom zaznamenali zisky všetky trhy regiónu s výnimkou Maďarska.

Batériové a hybridné elektromobily

Trhový podiel batériových elektromobilov dosiahol v septembri 14,8 %, predaje sa dostali na 127-tisíc kusov. Ide už o tretí mesiac aktuálneho roku, kedy elektromobily prekonali dieselové vozidlá a stali sa treťou najpopulárnejšou voľbou pre kupujúcich nových áut.

Hybridné elektromobily si udržali svoju pozíciu druhej najpreferovanejšej možnosti s podielom 27,3 %. Hoci si prvenstvo držia stále benzínové vozidlá, ich trhový podiel klesol na 34,1 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska úniaZAP Zväz automobilového priemyslu SR