Vozový park Európskej únie starne, Gréci pohoreli hneď v dvoch kategóriách automobilov 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autá, parkovisko, parkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Priemerný vek osobných áut na Slovensku je 14,3 roka. Dodávky majú u nás v priemere 12,9 roka, kamióny 15,6 roka a autobusy 11,1 roka. Priemer Európskej únie je pritom lepší pri prvých dvoch kategóriách, kde zhodne dosahuje 12 rokov, ale aj pri kamiónoch, kde je na úrovni 14,2 roka.

Najmladšie máme autobusy

Lepšie je na tom Slovensko v porovnaní s Úniou len v prípade autobusov. Celoeurópsky priemerný vek je totiž 12,7 roka. Ako ďalej ukazujú najnovšie dáta Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA), priemerný vek vozidiel v Únii sa zvyšuje. Najhoršie sú na tom veľké nákladné automobily, ktoré majú zo všetkých typov najvyšší priemerný vek.

Najstaršie autá majú Gréci

Najstaršie osobné autá jazdia po gréckych cestách, ich priemerný vek je 17 rokov, naopak, najmladšie po luxemburských, kde majú v priemere 7,6 roka. Horšie ako Slovensko sú na tom viaceré štáty Únie, ale aj všetci naši susedia, v Poľsku a Maďarsku je priemerný vek zhodne 14,5 roka, v Českej republike 15,6 roka.

Na gréckych cestách nájdeme aj najstaršie kamióny, ich priemerný vek je 22,7 roka. Najmladší vozový park má v tomto segmente Rakúsko, dosahuje 6,6 roka. V tomto prípade sú na tom z našich susedov lepšie Poliaci s priemerným vekom 13,1 roka, ale aj Maďari s priemerným vekom 12,8 roka. V Čechách je priemerný vek veľkých nákladných vozidiel až 17,9 roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia