Bielorusko chystá novú vojenskú doktrínu, umožní použitie jadrových zbraní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jadrové zbrane
Foto: ilustračné, gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Bielorusko podľa jeho ministra obrany predloží novú vojenskú doktrínu, ktorá po prvý raz umožní použitie jadrových zbraní.

Rusko, ktorého je Bielorusko spojencom, vlani nasadilo v krajine taktické jadrové zbrane, hoci nie je známe koľko. Moskva vyhlásila, že si bude udržiavať kontrolu nad týmito zbraňami. Zatiaľ nie je známe, ako sa nová bieloruská doktrína dotkne ruských zbraní.

„Jasne komunikujeme názory Bieloruska na použitie taktických jadrových zbraní umiestnených na našom území. Objavila sa nová kapitola, kde jasne definujeme naše spojenecké záväzky voči našim spojencom,“ povedal minister obrany Viktor Chrenin na zasadnutí bieloruskej bezpečnostnej rady.

Tajomník bezpečnostnej rady Alexander Volfovič vyhlásil, že rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku má odradiť agresiu Poľska, ktoré je členom NATO. „Bohužiaľ, vyhlásenia našich susedov, obzvlášť Poľska, nás prinútili posilniť vojenskú doktrínu,“ povedal.

Doktrínu predstavia Celobieloruskému ľudovému zhromaždeniu, zastupiteľskému orgánu, ktorý v Bielorusku pôsobí súbežne s parlamentom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať