Cenu primátora 2023 od Matúša Valla získalo osem osobností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Zasadnutie mestského zastupiteľstva
Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Osem osobností vo štvrtok večer získalo ocenenie Cena primátora 2023 od primátora Bratislavy Matúša Valla. Ako informovala hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, ide o osobnosti, ktoré sú späté s Bratislavou a zaslúžili sa o rozvoj mesta v rámci svojho odboru.

Počas aktuálneho ročníka si grafiku Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára odniesol napríklad vydavateľ Alexej Fulmek, evanjelická farárka Anna Polcková či spisovateľ Dušan Dušek,“ uviedla. Cenu primátora in memoriam získal Peter „Ďuďo“ Dudák z kapely Hex.

Najvýznamnejšie mestské ocenenie

Cena primátora Bratislavy je najvýznamnejším mestským ocenením s dlhoročnou tradíciou. Slávnostné oceňovanie sa uskutočnilo v priestoroch Divadla P. O. Hviezdoslava v predvečer zahájenia Bratislavských mestských dní.

Kandidátov na cenu vyberá primátor Bratislavy spolu so svojím poradným zborom,“ priblížila Schmucková. Ako dodala, jednotlivé nominácie zohľadňujú výnimočný prínos jednotlivcov či kolektívov, ktoré formujú hlavné mesto a zaslúžia si pozornosť a mimoriadne poďakovanie za kultúrny či spoločenský rozvoj mesta.

Osobnosti Ceny primátora 2023

Cenu za za prínos v oblasti vydavateľskej činnosti a nezávislej žurnalistiky získal vydavateľ Denníka SME a riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek. Cenu za duchovný prínos, dlhodobú prácu s menej rešpektovanými skupinami ľudí a za aktívnu činnosť, ktorou sa zasadzuje o ochranu ľudských práv získala evanjelická farárka Anna Polcková.

Cenu za celoživotný prínos v oblasti výtvarného umenia získal maliar, grafik a knižný ilustrátor Peter Kľúčik. Cenu za prínos v oblasti knižnej, rozhlasovej a filmovej tvorby a pedagogickú činnosť si odniesol básnik, prozaik a pedagóg Dušan Dušek.

Cenu za dôležitý prínos v podpore umenia na Slovensku a významné pričinenie sa o obnovu a rozvoj Slovenskej národnej galérie (SNG) získali súčasná a predchádzajúca riaditeľka SNG Alexandra Kusá a Katarína Bajcúrová.

Cenu za umelecký a hudobný prínos pre mesto Bratislava získal In memoriam spevák, skladateľ, hudobník a textár Peter „Ďuďo“ Dudák. Špeciálnu Cenu primátora Bratislavy 2023 za podporu a vytvorenie bezpečného priestoru v Bratislave pre všetkých, ktorí chcú byť prijatí v tolerancii a úcte a za dlhodobú snahu o zmenu vnímania inakosti získal aktivista Roman Samotný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra KusáAlexej FulmekAnna PolckováDagmar SchmuckováDušan DušekKatarína BajcúrováMatúš ValloMiroslav CipárPeter DudákPeter KľúčikRoman Samotný
Firmy a inštitúcie HexSlovenská národná galéria